13 серпня – Євдокимов день: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна відмовляти в допомозі тим, хто про неї просить — турбота незабаром повернеться вам подвійно.

Євдокимов день прийнято щорічно відзначати 13 серпня (31 липня за старим стилем). У цей день потрібно почитати пам’ять Праведного Євдокима Каппадокиянина, який став покровителем будинку і сім’ї. Євдокимов день вважався на Русі днем змови, тому що 14 серпня є початком Успенського посту. Цей пост досить легко проходить, тому що влітку є безліч різноманітних продуктів. Церква дозволяє вживати в їжу овочеві та фруктові страви, можна поласувати ягодами, грибами, інформує Ukr.Media.

Історія свята

У 19 столітті, в період царювання імператора Фіофіла в місті Каппадокії, в знатному роду християнської сім’ї з’явилося на світ немовля, яке було назване Євдокимом. Він присвятив все своє життя служінню Господу, прийнявши обітницю безшлюбності і цнотливості, саме тому за життя Євдоким спілкувався тільки з матір’ю, повністю захистивши себе від спілкування з іншими жінками. Праведник виявляв турботу щодо сиріт, вдів, жебраків, допомагав скривдженим. Йому вдавалося управляти людьми і судити їх по совісті.

Смерть наздогнала Євдокима на 33 році життя, напередодні кончини він велів матері поховати його в тому вбранні, яке буде на ньому в останні хвилини життя. Після відходу до Бога, дотик до тіла православного дозволяв зцілитися хворим.

Після смерті сина батьки Євдокима переїхали жити в Константинополь, лише по закінченню півтора років, мати зважилася повернутися до мощів, щоб вклонитися і переодягнути покійного сина в нові речі, але після розтину труни люди побачили світлий, ніби живий лик святого, кімната при цьому відразу наповнилася пахощами. Тіло переодягли і знову поховали. Пізніше батьками святого була зведена церква Пресвятої Богородиці в Константинополі, туди згодом перевезли мощі святого праведника.

Традиції та обряди

Однією з основних традицій цього дня є збір ріпи і приготування з неї всіляких страв. Також в цей день наші предки здійснювали обряд змови борони, тому що даний сільськогосподарський інструмент був найважливішим знаряддям для них. Змова дозволяла уберегти зуби знаряддя від поломок, вигинів. По закінченню земельних робіт селянин обов’язково кланявся бороні, завдячуючи її вголос. Після дане знаряддя очищали від бруду і прибирали в сарай на зиму.

  Нова фотосесія Ніколь Кідман викликала неймовірний ажіотаж у мережі

В цей же день збирали ріпу, з неї пекли пироги, варили кашу, робили квас, також парили, в’ялили і вживали в їжу в сирому вигляді. Селяни вважали даний коренеплід “другим хлібом” до моменту появи картоплі.

Для молоді свято було останнім днем веселощів перед початком великого посту. Увечері, по закінченню робіт вони танцювали, співали, водили хороводи і придивлялися до наречених і женихів, тому що наближався Покров, що став символом збору врожаю і часом проведення весіль.

Прикмети

  • Головна прикмета православного свята була пов’язана з знаряддям під назвою борона. Вважалося, якщо селянин не віддячить борону за допомогу, то кінь не зрушиться з місця в полі.
  • З настанням даного торжества, потрібно відправитися в поле або город, робота на землі сприяла відступу всіх проблем і справи починали ладитися.
  • Зустріти в цей день вужа, що гріється на сонці — до дощової погоди.
  • Сильні пориви вітру пророкують холодну сніжну зиму.
  • Побачити павутину, що летить — до довгої сонячної і теплої погоди.
  • Бджоли в поле відлітають — ясну погоду віщують.
  • Над лісом видніється туман, можна сміливо вирушати за грибами, буде зібраний відмінний урожай.