14 червня – Устинів день, Устин-брусничні губи: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна байдикувати, лінуватися, спати до обіду — до невдач.

Устинів день відзначається 14 червня. За старим стилем це було перше літнє свято з релігійним відтінком: православна церква вшановує пам’ять кількох святих мучеників, які постраждали разом з Юстином Філософом за християнську віру в 166 році, інформує Ukr.Media.

Житіє святого

Мученик Юстин народився на початку II ст. в місті Сихемі, розташованому в Самарії (територія Ізраїлю) в сім’ї язичників, проте не прийняв віру батьків. Вивчивши відомі філософські течії, він зрозумів, що вони не ведуть до пізнання істини.

Одного разу випадково зустрівши старця, він розповів Юстину про сутність вчення Христа і про велику мудрість Святого Письма. Чернець сказав, що тільки молитва до Бога і Його благодать відкривають двері світла. У новій вірі філософ знайшов відповіді на хвилюючі питання. У 30 років він хрестився і став проповідувати серед язичників Євангеліє. Він багато подорожував, відкрив училище, де навчав основам християнської філософії.

Авторитет і популярність проповідника росли, і заздрісники його обмовили. За помилковим доносом Юстина схопили і ув’язнили в темницю. Його катували, вимагаючи зречення від християнської віри. Разом з ним відмовилися принести жертву ідолам ще 7 страждальців, серед яких була жінка — мучениця Харита. Всіх їх стратили через обезголовлення.

Традиції та обряди

Святий Юстин виступав за чистоту сімейних і добросусідських відносин, допомагав слабким і скривдженим. Ті, хто були в сварці, просили один в одного вибачення. Існував цікавий обряд, який захищав жінок від насильства з боку чоловіка. На Устина дружина могла зажадати від чоловіка публічних вибачень за нанесені образи і приниження. Якщо домашній тиран знову продовжував поводитися негідно, чоловіка переставали поважати і мати з ним справу. Погана слава про нього поширювалася далеко.

  Шеннен Доерті заявила, що її звільнили з «Беверлі-Хіллз, 90210» через «жахливий» шлюб

Дівчата виконували свої обряди. Щоб в майбутньому сім’я була міцною, потрібно провести вечір з коханим. А щоб припинити відносини з обридлим кавалером, панянка викликала його з натовпу і при свідках вручала гілку верби.

На Устина не можна було “городити тин”, розбивати грядки, орати цілину, щоб не сталася пожежа і не перервався рід. У городі займалися розпушуванням ґрунту і прополкою. Знахарі “шепотіли на вітер” молитви і заклинання, щоб був хороший урожай.

Прикмети

На Устинів день спостерігали за Сонцем, щоб передбачити, яким буде врожай. Якщо зоря яскраво-червона, жито буде красуватися золотим наливом. Сонце сходить на ясне небо — до хорошого врожаю жита, якщо похмуро — до багатого врожаю ранніх зернових. А якщо світило закрито дощовими хмарами, вродять коноплі і льон. Свято називали Устин-брусничні губи, бо якщо піде дощ, буде багато брусниці. А ось якщо заспівав шпак, приступали до посіву гречки.

Прогноз погоди робили за такими прикметами:

  • З ранку веселка — буде дощ.
  • Ранкове сонце бліде — до вечора задощить.
  • На небі хмари, а пелюстки лютиків не зімкнулися — дощу не буде.
  • Вітер подув із заходу — погода погіршиться.
  • Лебеді з вечора кричать на дощ.
  • Грачі співають до гарної погоди, а якщо ходять по землі, та ще жаби на березі сидять — буде дощ.