14 лютого — Трифонів день: історія та традиції свята. Сьогодні не можна виносити сміття, щоб разом з ним не втратити щастя.

Дата 14 лютого більше відома в нашій країні як день всіх закоханих. Мало хто знає, що в цей же час православна церква святкує Трифонів день, вшановуючи пам’ять святого Трифона Апамейського, який віддав своє життя за ідею віри. Праведник, наділений даром красномовства і переконання, звернув у християнську віру не одну сотню людей і зробив великий внесок у розвиток античної релігії, інформує Ukr.Media.

Історія житія святого і появи свята

Трифон народився в сім’ї побожних християн на початку 3 століття у Фригійському місті Апамея. Інші відкриті історичні джерела стверджують, що місцем народження хлопчика був Місійський Лампсак на березі протоки Дарданелли. Ще перебуваючи в підлітковому віці він відкрив в собі Божий дар зцілення, лікування молитвами і вигнання бісів. Релігійні Писання фіксували відомості про те, як юний хлопець за допомогою Господа вигнав з Кампсади повзучих гадів, щурів і комах, тим самим врятувавши жителів містечка від голодної смерті.

У ті часи в родині Марка Гордіана Третього сталася подія, що змусила правителя переглянути погляди на життя — в його дочку Гордіану вселився диявол. Імператор стверджував, що тільки Трифон здатний вилікувати її і вимагав негайно доставити його в пенати. Чоловік вигнав підселенця з імператорської дочки і змусив його представити у фізичному вигляді чорного пса з біснуватими червоними очима, похитнувши тим самим ідолопоклонницькі погляди цієї сім’ї. Багато очевидців зреклися від колишньої релігії на користь християнства.

Потім до влади прийшов тиран Децій Траян, і життя святого змінилося. В рамках гоніння християн Трифон був схоплений і відданий тортурам і катуванням. Мученика оголеним підвісили на дерево і били, після чого прив’язали до коня і пустили по дорозі, повній каменів і бруду. Почувши категоричну відмову і відданість вірі від Трифона, правитель наказав вбити йому в ноги залізні кілки і водити так по вулицях, а потім стратити святого через усікновення голови. Господь змилостивився над віруючим і забрав його душу раніше, ніж кат опустив сокиру.

  Лілія Ребрик поділилася зворушливим знімком з молодшою донькою Поліною

Священні мощі великомученика досі звершують чудеса зцілення і зберігаються в соборі святого Трифона в Каторі. Деякі частини мощей знаходяться в Україні (Київ, Китаївська пустель).

Як дата справлялася на Русі

Трифон-перезимник вважається покровителем нових сімей, а так само женихів і наречених, які поки не знайшли свою другу половинку; тому в цю дату молоді часто справляють весілля, щоб зміцнити шлюб. Незаміжні дівчата напередодні торжества проводять ворожіння на судженого, дізнаючись таким чином своє майбутнє. Господині на Трифонів день виганяли мишей, — як сам юнак колись змусив їх піти з Кампсади.