14 липня — Кузьминки Літні: історія, традиції та прикмети свята. У цей день не можна було витрачати багато грошей.

Кузьминки Літні — свято, яке традиційно надихає дівчат і жінок на дружні «посиденьки». Пов’язаний цей день з церковним вшануванням святих Косми і Даміана, що припадає на середину літа — 14 липня. Цікаво, що в народі існують також осінні Кузьминки, що святкуються в середині листопада, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Як і у будь-якого свята, у літніх Кузьминок є власна історія, вона бере свій початок в Римській імперії, на березі Егейського моря. Згідно з легендою, два брати Косма і Даміан, виховувалися без батька, він був язичником. А мати братів, Феодотія, прищеплювала їм не тільки милосердя, працьовитість, шанування християнських традицій. Косма і Даміан вибрали собі професію, яка не суперечила їхнім переконанням — лікування. Всі свої діяння брати здійснювали абсолютно безкоштовно: вони лікували бідних, допомагали знедоленим. Натомість Косма і Даміан просили лише повірити в існування єдиного Бога, молитися до нього. Вони не тільки лікували хворих людей, також допомагали оточуючим запобігти втраті врожаю в посушливі дні.

У ті часи християнство було не в пошані, братів закликали на імператорський суд, як чаклунів. Але главу Римської імперії підкосила страшна недуга, суд над Космою і Даміаном був відкладений. Коли до братів дійшла новина про хворобу правителя, вони вирішили допомогти йому. Незважаючи на гоніння за християнську віру майбутні святі зцілили свого імператора, чим заслужили помилування. Але людська користь погубила їх. Брати загинули від свого наставника, який, позаздривши їх дару, кинув їх зі скелі в річку.

Традиції та обряди

Головна християнська традиція Кузьминок Літніх — читання молитви святим Космі і Даміану. Вважалося, що це допоможе позбутися хронічних недуг, дасть Божий захист. У цей день люди згадують всіх знаменитих лікарів, ставлять за них свічки. Літні дні — час, коли представники народної медицини лікували людей від нервових захворювань, проводили змови на позбавлення від поганих думок. Для простого народу це день щирості. 14 липня, до заходу сонця, можна просити вибачення у близьких, головне було робити це без удавання.

  Барі Алібасов не може зрозуміти, який зараз рік, і кожного разу прокидається в новому дні свого життя

Літні Кузьминки були важливі не тільки для лікарів, вони шанувалися, людьми, які вели городнє господарство. На “верхівку літа” треба було привести в порядок городи, позбавити грядки від бур’янів, починати збирати перший урожай коренеплодів. Існує багато приказок, які підтверджують те, що Кузьминки Літні — це час сінокосу:

  • Косма і Даміан прийшли — мужики на сінокіс пішли.
  • Косма і Даміан на зорі встають — людей на сінокіс в поле ведуть.

Ранкові години Літніх Кузьминок відводили збору ягід і грибів. Вважалося, що варення, приготоване на Косму і Даміана, буде ще смачніше. Крім того, що Літні Кузьминки особливий день для працівників медичної сфери, він вважався жіночим святом. Увечері дівчата збиралися на “Бабине торжество”, готували частування розповідали про те, як пройшов день, ділилися їжею з сусідами.

Прикмети

Прикметам в цей день люди приділяли особливу увагу. У народі уважно ставитися до снів, які снилися вночі на Кузьминки. Вважалося, що сновидіння обов’язково збудуться — принесуть в життя зміни. Люди вірили, що в цей день все таємне стане явним, а приховати погані вчинки — не вийде. Згідно з народними прикметами, день не підходить для нових починань. Спостереження показували, що ці справи ніколи не виходить довести до кінця. Не можна було затівати сварки. На Кузьминки найменша розбіжність між людьми могла перерости у великий скандал.

Свято не користується широкою популярністю, але за століття накопичилося багато прикмет пов’язаних з природою:

  • Місяць з “тупими” краями віщував затяжні дощі.
  • Місяць з червоним відтінком — до грозів і вітрів.
  • Якщо бачили павука, що плете павутину, готувалися до аномальної спеки.
  • Тривале стрекотіння бабок також віщувало спекотний кінець літа.
  Львівська капела «Дударик» отримала статус національної

Однією з найдобріших прикмет було народження дитини 14 липня. Люди вважали, що народжену на літні Кузьминки людину чекає щаслива доля, довге життя. Всі ці прикмети пов’язані не тільки з усною народною творчістю, а й спостереженнями за навколишнім середовищем.