Деякі пасічники в цей день влаштовували медове свято. Вони пригощали медом родичів, друзів і сусідів.

Це свято відзначається 2 жовтня 2019 року (19 вересня за старим стилем), коли православна церква вшановує пам’ять святих мучеників Трохима Синадського (Фрігійського) і Зосима Кілікійського. Ця ж дата — початок народного свята бджоляра, яке триває дев’ять днів, інформує Ukr.Media.

Мученик Трохим просив Господа напоумити людей, які брали участь у розбещеному п’яному безчинстві під час язичницького гуляння. За це його схопили. Він витримав усі тортури і не заламався духом. Бажаючи добитися свого, язичники відправили Трохима в Синад до жорстокого прислужника, який також не зміг змусити його відмовитися від віри. Після цього його стратили.

Святий Зосима, не бажаючи жити поряд з язичниками, пішов у пустелю. Одного разу правитель Кілікії, який зустрів його, був вражений тим, як старця слухалися всі тварини. Але дізнавшись, що той християнин, наказав заарештувати і мучити його, поки він не відмовиться від своєї віри або звірі не прийдуть врятувати його. Зосима звернувся з молитвою до Бога, і одразу поруч з мучеником з’явився величезний лев. Правитель злякався і наказав відпустити Зосиму. В ту ж мить святий помер.

Традиції та обряди

Зосима в народі вшановується як захисник бджолиного рою.

2 жовтня — початок бджолиної девятини. В цей день проходить підготовка вуликів і омшаника до зимового періоду та збір меду. Кожен із дев’яти днів починається з меду, який запивають теплою водою. Бджолу шанують також за віск, з якого робляться церковні свічки.

Починаються вечірні гуляння, на яких хлопці та дівчата придивляються другу половину. За легендою, якщо подивитися в очі обранцю і не відводити погляд, він відповість взаємністю.

  9 липня — Давид Суничник: історія, традиції та прикмети свята

Прикмети

  • Вітер південний прогнозує хороший урожай озимих в наступному році.
  • Якщо не пригостити жебрака медом, весь рік буде невдалим.
  • Якщо бджоли заліплюють отвори у вулику, зима буде холодною і сніжною.