15 січня — Сильвестрів день: історія, традиції та прикмети свята. Не їжте сьогодні м'ясо, особливо птаха, інакше благополуччя зі щастям з дому випорхнуть.

Народно-християнське свято Сильвестрів день відзначається 15 січня (2 січня за старим стилем) кожного року. У церковному православному календарі це дата вшанування пам’яті святителя Сильвестра, папи Римського, інформує Ukr.Media.

Історія

Сильвестр народився в Римі в сім’ї християн. Після смерті батька його виховували мати Руфіна і вчитель — пресвітер Квірін. Вони дали хлопчикові гарну освіту і виховали в благочестивих думках.

Після досягнення повноліття Сильвестр почав давати притулок у своєму будинку мандрівникам. Коли почалися гоніння на християн, він прихистив єпископа Тимофія. Той прожив у нього менше року, але за цей час звернув багатьох язичників в християнську віру. Після страти Тимофія Сильвестр таємно забрав і поховав його тіло.

Чутки про це дійшли до міського правителя. Він наказав схопити Сильвестра і віддати тортурам. Але той мужньо вистояв і не відмовився від християнської віри. Незабаром правитель помер, і Сильвестра звільнили.

Святий навернув у християнську віру багатьох язичників. У віці 30 років він був посвячений у сан диякона, а потім — пресвітера Римської Церкви. Після смерті Папи його обрали на посаду єпископа Риму.

Святий Сильвестр прославився тим, що в роки правління Костянтина на одному з диспутів за допомогою книг Старого Завіту довів імператору, його матері та іудеям, що християнськими пророками передбачено народження Христа, його страждання і смерть. Його визнали в цьому диспуті переможеним, але іудеї на чолі з Замврієм спробували примітити чаклунство. Однак Сильвестр зупинив їх спроби, вимовивши ім’я Ісуса Христа. Після цього присутні іудеї звернулися в християнську віру.

Також ходить легенда, згідно з якою Святий Сильвестр зловив старозавітне чудовисько — морського змія Левіафана. Цим він врятував світ від кінця світу.

  «Смерть лева Сесіла мала сенс»

Традиції та обряди

15 січня тривають гуляння, пов’язані зі Святками. Морози посилюються, але зате дні стають набагато довшими. Найчастіше в цей день починають мести хуртовини, вдаряють сильні морози. Говорили: “На Сильвестра день прибуває, а мороз — міцнішає”.

У храмах 15 січня відбуваються богослужіння, які присвячені святому Сильвестру Римському. У народі святий Сильвестр був відомий як покровитель домашньої птиці, особливо курей. 15 січня так і називали — “Куряче свято”. Тому, селяни в цей день займалися тим, що чистили курники, обкурювали їх запашними травами, а також годували птахів.

Вважалося, що якщо в курнику в цей день повісити круглий камінчик на мотузочці з отвором посередині («курячого бога»), то домашня птиця не хворітиме. Маленьким дітям в цей день давали особливе частування у вигляді півників — випічку, приготовлену за спеціальним рецептом.

Прикмети

  • Якщо сьогодні буде буря — чекайте сильних морозів в найближчі дні.
  • Якщо Місяць на небі яскравий і має гострі роги, то наступного дня буде вітряна погода.
  • Кури 15 січня рано лягають — чекайте холоднечу.
  • Якщо в цей день протерти одвірок заговореною водою, то печалі і хвороби ніколи не увійдуть в будинок.
  • На Сильвестра волосся не стрижуть, а то воно з голови втече (до лисини).
  • Якщо 15 січня лікувати лихоманку, то хворий скоро видужає.
  • Люди, що народилися в цей день, швидше за все, будуть відмінними птахівниками.