15 січня — Сильвестрів день: історія, традиції та прикмети свята. Не їжте сьогодні м'ясо, особливо птаха, інакше благополуччя зі щастям з дому випорхнуть.

Народно-християнське свято Сильвестрів день відзначається 15 січня (2 січня за старим стилем) кожного року. У церковному православному календарі це дата вшанування пам’яті святителя Сильвестра, папи Римського, інформує Ukr.Media.

Історія

Сильвестр народився в Римі в сім’ї християн. Після смерті батька його виховували мати Руфіна і вчитель — пресвітер Квірін. Вони дали хлопчикові гарну освіту і виховали в благочестивих думках.

Після досягнення повноліття Сильвестр почав давати притулок у своєму будинку мандрівникам. Коли почалися гоніння на християн, він прихистив єпископа Тимофія. Той прожив у нього менше року, але за цей час звернув багатьох язичників в християнську віру. Після страти Тимофія Сильвестр таємно забрав і поховав його тіло.

Чутки про це дійшли до міського правителя. Він наказав схопити Сильвестра і віддати тортурам. Але той мужньо вистояв і не відмовився від християнської віри. Незабаром правитель помер, і Сильвестра звільнили.

Святий навернув у християнську віру багатьох язичників. У віці 30 років він був посвячений у сан диякона, а потім — пресвітера Римської Церкви. Після смерті Папи його обрали на посаду єпископа Риму.

Святий Сильвестр прославився тим, що в роки правління Костянтина на одному з диспутів за допомогою книг Старого Завіту довів імператору, його матері та іудеям, що християнськими пророками передбачено народження Христа, його страждання і смерть. Його визнали в цьому диспуті переможеним, але іудеї на чолі з Замврієм спробували примітити чаклунство. Однак Сильвестр зупинив їх спроби, вимовивши ім’я Ісуса Христа. Після цього присутні іудеї звернулися в християнську віру.

Також ходить легенда, згідно з якою Святий Сильвестр зловив старозавітне чудовисько — морського змія Левіафана. Цим він врятував світ від кінця світу.

  Аліна Гросу поділилася пляжними фото з коханим

Традиції та обряди

15 січня тривають гуляння, пов’язані зі Святками. Морози посилюються, але зате дні стають набагато довшими. Найчастіше в цей день починають мести хуртовини, вдаряють сильні морози. Говорили: “На Сильвестра день прибуває, а мороз — міцнішає”.

У храмах 15 січня відбуваються богослужіння, які присвячені святому Сильвестру Римському. У народі святий Сильвестр був відомий як покровитель домашньої птиці, особливо курей. 15 січня так і називали — “Куряче свято”. Тому, селяни в цей день займалися тим, що чистили курники, обкурювали їх запашними травами, а також годували птахів.

Вважалося, що якщо в курнику в цей день повісити круглий камінчик на мотузочці з отвором посередині («курячого бога»), то домашня птиця не хворітиме. Маленьким дітям в цей день давали особливе частування у вигляді півників — випічку, приготовлену за спеціальним рецептом.

Прикмети

  • Якщо сьогодні буде буря — чекайте сильних морозів в найближчі дні.
  • Якщо Місяць на небі яскравий і має гострі роги, то наступного дня буде вітряна погода.
  • Кури 15 січня рано лягають — чекайте холоднечу.
  • Якщо в цей день протерти одвірок заговореною водою, то печалі і хвороби ніколи не увійдуть в будинок.
  • На Сильвестра волосся не стрижуть, а то воно з голови втече (до лисини).
  • Якщо 15 січня лікувати лихоманку, то хворий скоро видужає.
  • Люди, що народилися в цей день, швидше за все, будуть відмінними птахівниками.