Святий у наших предків вважався покровителем кіз і овець, тому йому молилися за домашню худобу.

День Мамонтія святкується на честь пам’яті святого мученика Маманта і його батьків. Батька праведника звали Федот, а мати — Руфіна. Подію відзначають 15 Вересня. У народі день називають “Вівчарник”. Така назва взялася з житія святого. Коли він перебував у пустелі, його відвідували дикі тварини. Серед них були кози, яких він доїв, отримуючи молоко для приготування сиру, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Праведник народився в місці Пафлагонія. Він був знатного походження. Батьки Маманта сповідували християнську віру. Вони цього не приховували, за що були заарештовані. Батько праведника прийняв смерть в ув’язненні, не дочекавшись судового процесу. Його дружина Руфіна повинна була народити. Але звістка про смерть чоловіка забрала її в інший світ. Вона померла під час пологів. У дитинстві святого Маманта віддали на виховання благочестивій і знатній християнці. Вона виховувала його в християнських традиціях.

Мамант виріс освіченим юнаком. Він проповідував християнську віру і за це на нього донесли правителю. Незабаром юнак був доставлений до самого імператора. Спочатку його намагалися умовити добрими ласкавими словами, щоб зломити його віру. Але це не допомогло. Тоді його вирішили стратити через утоплення в морі. Цього не сталося. Праведнику було даровано спасіння вищим ангелом, який забрав його в Кесарійську пустелю. Там праведник став жити на горі. До нього приходили дикі тварини. Серед них були кози, які давали йому молоко. З козячого молока Мамант готував сир, який роздавав бідним людям. Святий заснував церкву і став вчити всіх бажаючих людей і, які приходили до нього. Незабаром мученик був страчений за свої проповіді.

  Нацрада оштрафувала «1+1» за показ серіалу російською мовою

Традиції та обряди

Інша назва святкової події “Вівчарник”. У цей день кіз, овець, іншу худобу не випускали на вулицю пастися. Вважалося, що вона може піддатися захворюванням, принести заразу. Тому домашні тварини перебували у дворах. Господарі наводили на Мамонтія порядок у дворі, в хлівах. Бджолярі також наводили порядок у вуликах, здійснювали їх підготовку до зимового періоду. На стіл ставили продукти з молока, сиру і вживали їх в їжу, пригощали інших.

Нерідко в цей день робили обкурювання приміщень димом вересу. Вважалося, що він відганяє злих духів. В утепленні стін використовували природний матеріал, що перешкоджає поширенню гнилі. Це мох, що росте на болоті. Хлопців, яких чекала служба у військах, з цього дня не обтяжували роботою. В них починалися гуляння, молодецькі забави. Хлопці влаштовували зустрічі і різні змагання між собою, надягали ошатний одяг. Цей день славився ярмарками і різними гуляннями. До цього дня на деревах черемхи не повинно було залишатися листя.

Прикмети

У цю дату збувалися численні народні прикмети:

  • Випускати тварин пастися за межі двору не рекомендувалося. Вважалося, що це може залучити біди і хвороби худоби.
  • Велика кількість роси в цей день і відсутність вітру означала сприятливу погоду в майбутні дні.
  • Хмари, що йдуть низько, віщували дощову погоду і холод.
  • Вважається, що до цього часу дерева черемхи скидають повністю листя.
  • Для захисту від нечистої сили приміщення обкурювалися ладаном.
  • Якщо на Мамонтія випадав сніг, він довго не залежувався, швидко танув.
  • Ясна погода протягом дня була передвісником теплої осені.
  • День вважався несприятливим для походів за покупками. Говорили, що вони не доставлять радості. Був ризик, що у людини щось вкрадуть або, вона піддасться обману.
  • Червоний захід прогнозував морозну погоду.
  • Тим, хто святкував іменини в цей день, передрікали щасливе життя в зрілому віці.
  У Латвії заборонили телеканал Russia Today