16 вересня — Домна Доброродна: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні обов'язково наводили порядок в своїх будинках, коморах, сараях та інших господарських будівлях.

У 284-305 рр. в Римі правили жорстокі імператори Діоклетіан і Максиміан, які влаштували нещадні гоніння на християн. Ті, хто зберігав божественні книги, не приносив жертву ідолам, вважалися позбавленими честі, ризикували життям і майном. Від рук катів гинули тисячі. Деякі з них зараховані до лику святих. Історія зберегла імена Домни Нікомидійської, священномучеників Дорофея, Петра, Мігдонія, Мардонія, Євфимія, Зінона, Горгонія, Анфіма, Феофіла, пам’ять яких шанують православні християни 16 вересня. У цей день також відзначається народне свято Домна Доброродна, Дорофей, Василиса, інформує Ukr.Media.

Історія

Домна жила в страшні для християн часи Максиміана, була ідоложрицею і шанувалася язичниками. Але дізнавшись про Христа з праць апостолів, змінила своє віросповідання. Переслідування іновірців були особливо жорстокими, тому дівчина таємно бігла з палацу, прикинувшись божевільною. Знайшовши затишне місце, зістригла волосся і видала себе за чоловіка. Прийшовши в чернечу обитель, Домна вибрала печеру, де жила на самоті. Коли монастир згорів, їй довелося повернутися в місто. У ті часи багато людей постраждали за Христову віру, і Домна Доброродна ховала останки мучеників, доглядала за їх могилами. Дуже скоро за доносом вона була схоплена і страчена.

Священномученик Анфім жив в один час з Домною Доброродною. Будучи єпископом, він навертав у віру, хрестив і підтримував свою паству. На їхнє прохання Анфім переховувався і передавав свої послання через Феофіла. Один такий лист потрапив до рук Максиміана. Феофіла катували, але мученик не видав місцеперебування єпископа. Однак імператору незабаром стало відомо, де той знаходиться. Коли послані воїни зустріли єпископа, Анфім не таївся. Він нагодував їх і сам зізнався, хто він такий, а потім повелів відвести себе до палацу. Воїни, уражені його добротою, прийняли нову віру і хрестилися. Анфіма жорстоко катували, але силу духу не зломили. Перед стратою він сказав, що неможливо залякати того, хто жадає померти в ім’я Христа.

  Відомий український співак Віктор Павлік готується одружитися в 4-й раз

Інші мученики, чия пам’ять вшановується 16 вересня, також прийняли страждальницьку смерть при імператорах Максиміані і Діоклетіані. Хтось був усічений мечем, живцем закопаний в землю або втоплений. Воїна Зінона, перш ніж відрубати голову, побили камінням.

Обряди і традиції

Головним заняттям на Василину було прибирання в будинку і на подвір’ї. Існувало повір’я: щоб бути щасливим весь рік, потрібно в цей день зібрати і спалити все сміття і негідні речі разом з картопляним бадиллям. Але в деяких селищах існував протилежний звичай: в будинок несли все, що зжило себе і стало старим.

Зазвичай після цього дня наступав холод, тому поспішали закінчити зі збором врожаю льону, а господині готувалися до переходу з літніх кухонь і веранд в будинок.

Прикмети

  • Дощ, що почався на Домну Доброродну, триватиме весь наступний тиждень.
  • Вітер, що дме весь день, до вечора вщухне.
  • Вранці стоїть туман на суху погоду.
  • На Василину сонячно і літає багато павутини — довго стоятимуть погожі дні.
  • Червоний захід віщує холодний осінній сезон з ранковими заморозками.
  • Грім на Василину означає довгу, теплу осінь.