Святу Пелагею вважають покровителькою і захисницею невинних дівчат і птахів.

Народне свято Пелагія Заступниця відзначається 17 травня 2020 року (дата за старим стилем — 4 травня). Православна церква в цей день вшановує пам’ять страстотерпиці Пелагії Тарсійської, діви. Святу Пелагею на Русі шанують як покровительку і захисницю невинних дівчат і птахів. Тому свято і назвали «Заступницею», інформує Ukr.Media.

Історія

Пелагія жила в III столітті в Тарсі, Мала Азія. Її батьки були заможними і змогли забезпечити дочці чудову освіту. Одного разу Пелагію побачив спадкоємець імператора Діоклетіана і зачарувався її красою. Але дівчина відмовила йому. Вона визнала себе християнкою і нареченою Ісуса Христа.

Після Хрещення Пелагія хотіла привести до Істинного Бога і свою матір. Але та упиралася у своїх помилках, відмовилася і насильно привела Пелагію в будинок спадкоємця. Той розумів, що після відкриття таємниці віросповідання Пелагії її піддадуть мукам і стратять, не витримав цього і наклав на себе руки.

Мати дівчини прийшла в сказ від того, до чого вона довела спадкоємця, і сама відвела доньку до правителя на суд. Діоклетіану сподобалася Пелагія. Він запропонував їй стати його дружиною. Дівчина відмовила. Тоді імператор наказав піддати мученицю тортурам і стратити. Це трапилося у 287 році.

Традиції та обряди

В цей день просять допомоги і заступництва у святої Пелагії ті, кого незаслужено образили.

Роблять заготовки (байдики) для виготовлення кленових, березових або липових дерев’яних ложок з розписом і різьбленням.

Проводять обряд, який відлякує шкідників і нечисту силу від городів і полів. Для цього беруть непотрібний горщик з щербинкою або тріщиною і встановлюють його в центрі грядок. Ввечері виходять в поле, виривають з коренем кущ кропиви і ставлять його в горщик.

  Зіркова пара Катя Осадча та Юрій Горбунов поділилися знімком на тлі веселки

Прикмети

  • Злива в цей день — до хорошого врожаю цього року.
  • Неяскраве, в серпанку, сонце — до тривалої поганої погоди.
  • Якщо терен зацвів, значить, до кінця місяця буде холодно.
  • Калина розпустила квіти — настав час для посадки огірків, гарбуза, кукурудзи і бобових.
  • Якщо журавлі в’ють гнізда більше по долинах — зерно можна садити і в темних, і в вологих ділянках. Якщо їхні гнізда розташовані по верхах, значить, попріє урожай в низинах.
  • Зграйки горобців, які носяться по небу, віщують вітряну погоду.
  • Багато хрущів говорить про швидку посуху.
  • Народжена в цей день людина може розуміти тварин та птахів.