Хто в цей день посватається, буде з коханою до кінця днів жити і не тужити.

День Сави, другий день Нікольського циклу (день Варвари, день Сави, день Миколи). Важливе ритуальне свято в православ’ї. Відзначається 18 грудня (за Григоріанським стилем). Святкується в пам’ять святого преподобного Сави, священника і ченця, що жив в V столітті, інформує Ukr.Media.

На Русі, з давніх часів цей день виділяється цілим рядом цікавих звичаїв. З ним пов’язано безліч народних прикмет.

Історія свята

У далекому V столітті, в області Каппадокія, на території нинішньої Туреччини, в багатій родині, народився хлопчик на ім’я Сава. Вже з ранніх років він виховувався в монастирі, проявив неабиякі здібності у вивченні священних текстів і відрізнявся святим способом життя. До сімнадцяти років у нього відкрився цілительський дар, і він вилікував від різних недуг безліч людей. Крім того, Сава вмів викликати в посуху проливний дощ. Вже в Палестині він заснував кілька нових монастирів. Посеред Єрусалимської лаври, його молитвами, забило цілюще джерело.

Саву називають Освяченим тому, що в ті далекі часи, рідко хто з ченців володів елементарною грамотою. Він же був людиною освіченою і отримав сан священника. Саме Сава розробив строгий Єрусалимський чернечий статут, за яким і живуть ченці у Святій Землі. Сава не був мучеником, але він прославився своїм життям і справами, тому і був зарахований до лику святих.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Традиції та обряди

Якщо Варварин день називають жіночим, то Савин, традиційно вважають чоловічим. Можливо, це пов’язано з тим, що жінок в монастир св. Сави не пускають. Так чи інакше, але в цей день жінок звільняли від будь-яких робіт, крім приготування їжі. Хоча, треба зауважити, що і чоловіків на роботу не гнали, хіба що, з якихось зовсім невідкладних справ. Дозволялося лише домашнє рукоділля на зразок плетіння лаптів, постол та ін.

  У львівському органному залі звучатиме проект «Музика світла»

У цей день не прийнято було ходити в гості. Зате сватання у свято святого Сави, вважалося справою важливою, і повинно було принести щастя. А бездітні жінки молилися святому і просили послати їм дитину.

Благою справою вважали в цей день, сходити до церкви, причаститися і сповідатися в гріхах. Адже завтра наступав день Миколи — одне з найважливіших православних свят.

Категорично заборонені в Савин день будь-які сварки і чвари. Не можна лаятися і лихословити. Це може образити святого! Зате дуже схвалювалися бесіди на релігійні теми і читання Святого письма.

Прикмети

  • “На Саву зима річки засалює” — може тому й одна з народних назв цього свята — Сальник. Вважалося, що відлига, яка настала, може викликати ожеледицю. “Варвара завалить, Сава засалить, а Микола закує”.
  • Ще вважалося, що якщо вогонь в печі червоний, в цей день, а дрова сильно потріскують, то варто чекати сильного морозу.
  • А ось якщо дим з пічної труби уздовж землі стелиться, то буде непогожа погода.
  • Якщо снігурі заспівали, то бути снігу і хуртовині.
  • А ось якщо білки з дерев спустилися і скачуть внизу по снігу, то варто очікувати швидкої відлиги.
  • Якщо дув сильний вітер, то і наступного літа, починаючи з Петрового дня (12 червня) також слід було очікувати вітряної погоди.
  • Вагітним жінкам не рекомендували в цей день мити голову. За прикметою, це могло змити у майбутньої дитини пам’ять.
  • Якщо в родині хтось в цей день помирав, то вважали, що протягом року, обов’язково помре ще хто-небудь з рідних. Втім, сім’ї, за старих часів, були великі.
  • Народжених в Савин день називали щасливими людьми.
  На Підзамчі Jam Factory Art Center відкрив новий мистецький простір