18 лютого — Агафія Корівниця: історія, обряди та прикмети свята. Сьогодні не давайте малюкам коров'ячого молока, щоб вони були сильними.

18 лютого — день святої Агафії Корівниці. Багато віруючих здійснюючи благородні вчинки не замислюються про відплату за них, просто прагнуть зробити світ навколо себе трохи кращим. Саме такі справи і відзначаються згори. Так і молода свята Агафія віддала життя в ім’я віри і стала прикладом смирення і вірності для багатьох християн, інформує Ukr.Media.

Історичні відомості

Агафія (в деяких джерелах Агата) народилася у 235 році в Палермо, сицилійському регіоні, в досить багатій побожній родині. Під час її юності у 249 році правителем області був імператор Децій Траян, жорстока людина, що славиться кривавими гоніннями християн. Він вважав, що єдино правильна релігія — римська (давньогрецька) — заснована на багатобожжі.

Місцевий градоначальник Квінтіан, виконуючий волю Деція Траяна, був настільки зачарований красою і грацією Агати, що запропонував їй зректися віри в ім’я багатства і заміжжя. Дівчина відповіла абсолютною відмовою від спокус, за що була жорстоко покарана. Агафія була віддана катуванням і тортурам, які вона стійко і мовчазно винесла в молитвах до Господа.

Не витримавши покарань, понівечена дівчина помирає в темниці в юному віці — 16 років (251 рік). На тому місці в Катанії, де великомучениця була похована, небайдужі віруючі побудували невеликий храм. Надалі церква оголосить її святою і заснує на її честь день шанування, в православному календарі — день Агафії Корівниці.

Обряди святкування

Багато людей вважають Агафію покровителькою від пожеж і вогню. Коли в її рідному регіоні почалося виверження вулкана невеликих розмірів, постраждалі молилися святій і просили допомоги. Сплеск лави раптово припинився, практично не завдавши шкоди. Випадковість це чи наслідок — достеменно невідомо. З цієї причини в день Агафії Корівниці в храмах освячують хліба, паски, воду і сіль, вважаючи, що це захистить житло від пожежі.

  Куди піти у Львові протягом тижня

Люди так само вважають, що Агата захищає здоров’я і життя худоби (звідси така назва свята). У цю дату молилися, щоб вистачило корму худобі, щоб отел був хороший, і давали тваринам збільшений пайок. Господині примовляли спеціальні обрядові слова, які передавалися з покоління в покоління, приманюючи благодать в будинок. Хлів же обкурювали спеціальними сушеними травами — осотом, чортополохом — відлякуючи злих духів. Робили це не дарма — вірили, що в ці дні по нічних полях гуляє стара на ім’я “коров’яча смерть”, потворна баба з граблями. У поселення не заходить, спілкується тільки з приїжджими або виїжджаючими з міста і виглядає, чи немає поблизу хліва, не обкуреного пахощами, щоб заподіяти худобі шкоду.

Прикмети і повір’я

Морозний день обіцяє ранню весну і сухе літо, а відсутність снігу до літа без дощів.

Діти, народжені на Агафію Корівницю, все життя ходять під її заступництвом, і легко знаходять спільну мову з тваринами, маючи хороші здібності до ветеринарії.