18 липня — Афанасьєв день — свято Місяця: історія, традиції та прикмети свята. Господині у цей день випікали особливе печиво у формі півмісяця.

Більшість народних свят на Русі не виникли на порожньому місці: вони символічно відображають язичницькі, ще дохристиянські вірування наших предків, які згодом просто вбудувалися в строгий церковний уклад, інформує Ukr.Media.

Одним з подібних свят є “Афанасьєв день”, який інакше зветься “Свято Місяця”. Воно відзначається щорічно 18 липня. У церкві в цю пору шанується пам’ять преподобного ігумена Афанасія Афонського.

Другу назву — “Свято Місяця” — подія отримала за те, що в цю пору в народі було прийнято гадати, спостерігаючи за ходом “нічного світила”.

Історична довідка

Святий Афанасій (у хрещенні, за народженням Авраам (ій)) народився в християнській родині на території Каппадокії (суч. Туреччина) в провінції Трапезунд приблизно в 925-930 р. н. е. Хлопчикові не пощастило: в ранньому віці в результаті розбійницького набігу гинуть його батьки і сироту приймають на піклування в місцевому монастирі.

Там він осягає ази грамоти і отримує непогану богословську освіту. Коли хлопчик подорослішав, його приписали до свити відомого в ті часи оратора, громадського діяча і дипломата Афанасія Константинопольського, який на той момент був довіреною особою і радником самого візантійського імператора.

Але світське життя не припало до смаку вирощеному в строгих монастирських традиціях юнакові. Пробувши при дворі пару років, Авраамій просить у вчителя відпустити його в Кімінський монастир, де через пару років приймає чернечий підстриг під ім’ям Афанасій.

У 960 році чернець Афанасій перебрався на священну гору Афон, де спробував заснувати один з перших скитів. Але вороже ставлення місцевих аскетів-відлюдників, які чинили опір спільному проживанню, змусили його переїхати на Кіпр.

На острові Афанасію уві сні прийшла сама Богородиця, яка пообіцяла сприяти всім починанням по заселенню Афона віруючими.

  Волонтери просять допомоги у запобіганні загрозі інфікуванню важко хворих дітей на гепатити В і С та ВІЛ

Окрилений одкровенням Афанасій повернувся на Афон, і вже в статусі ігумена почав активно зводити на горі монастирі. Святий загинув вночі 5 липня 1000 р. в результаті будівельної помилки, що викликала обвалення кладки однієї зі стін прямо на сплячих робітників і паломників.

Народні традиції та обряди

На “Афанасьєв день” прийнято пильно стежити за нічним небом. Люди вірили, що Місяць в цей час втрачає всі свої «льодяні» властивості і стає теплим, а його світло позитивно впливає на всі життєві процеси і зміцнює організм людини.

Відуни і відьми в цю пору за допомогою різноманітних ритуалів ворожили на весь майбутній рік, накладали особливо сильні закляття і чари. Такі ворожіння активно не віталися церквою і людей, які “говорять з потойбічними силами ” часто ловили з подальшою стратою або насильницьким постригом в монастир.

Повір’я і прикмети

  • З ранку в небі веселка висить — завтра буде дощ;
  • Хмари вдень жовтого відтінку — також до дощу;
  • Ясний місяць 18 липня віщує спокійну погоду і теплу осінь; затуманений або взагалі не видно за хмарами — бурі, грози і жорстокі зимові холоди;
  • На кленовому листі опівдні каплі виступають — осінь буде тепла і дощова з великою кількістю ягід і грибів;
  • До полудня над водою серпанок стоїть, і мошкара низько над нею хмарою в’ється — серпень буде дощовим, а осінь холодною і короткою.