19 лютого – Вакула Телятник: історія, традиції та прикмети свята

Вакула Телятник — народне свято, яке відзначається щорічно 19 лютого. У православній традиції в цей день вшановується пам’ять єпископа Вакули Смирнського. Назва свята пов’язана з телятами, тому що точно на цей період припадав отел корів, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Православна церква дев’ятнадцятого лютого згадує благі діяння єпископа Вакули, який жив в 1 столітті нашої ери. Згідно з однією з теорій, він був одним з учнів Іоанна Богослова. Вакула став першим єпископом міста Смірна. Там він “відкривав очі” місцевим язичникам, показуючи, що вони живуть не за законом Божим. Святий хрестив “невіруючих” в Малій Азії і проголошував християнське вчення. Одна легенда свідчить, що після його смерті на місці, де розташована могила, виросло миртове дерево. Особливістю рослини було те, що вона зцілювала від хвороб.

У народі Вакула здобув популярність як помічник у сільському господарстві, особливо при розведенні корів.

Традиції та обряди

У цей день особлива увага приділяється коровам. Вважається, що потрібно окурити хлів з тваринами чебрецем, щоб молоді телята виросли здоровими і сильними. Якщо цього не зробити, існує великий ризик, що приплід не проживе довго.

До сьогоднішнього дня в селах продовжують вікові традиції. У зв’язку зі святом у слов’ян з’явився цікавий молочний ритуал. Після того, як корова народила, перші 12 годин люди не використовували її молока. Тільки після проходження цього часу його знову можна було вживати в їжу. З першого молока, яке отримували після народження теляти, робили спеціальну ритуальну кашу в знаки подяки для божеств. Цю кашу заговорювали спеціальними заклинаннями і давали трохи поїсти корові. Вважалося, що такий ритуал допомагає в пологових процесах тварини.

  Ткаченко: Шукатимемо прямих донорів для відновлення таких об'єктів, як музей Сковороди на Харківщині

Чергова цікава традиція була пов’язана із захистом молодого покоління корів від пристріту. Відразу після народження, господиня читала особливу змову з проханням до будинкового про охорону теляти. Вважалося, що після такої магічної дії теляті не загрожують хвороби, і воно виросте міцне і здорове.

Крім різноманітних ритуалів і обрядів, збереглися старі повір’я, які пов’язують з цим днем. Більшість з них пов’язані з погодними умовами. Наприклад, якщо цей день буде морозним, то:

  • Літо буде посушливим.
  • Висока температура буде триматися весь сезон.

Найцікавіша прикмета — передбачення майбутнього за кольором народжених телят. Якщо весь приплід різнокольоровий — не дуже приємні новини. Це означало, що в найближчому майбутньому господарів чекають неприємності. Коли всі телята одного кольору, то щастя і удача будуть вірними супутниками сім’ї.

Спостерігали і за самими коровами. Залежно від того, як спала тварина, господині могли дізнатися про наближення пологів. Після успішних пологів категорично заборонялося давати гроші або продукти в борг. Вважалося, що це призведе до швидкого збіднення господарства.

Самотні діви в цей день молилися з надією знайти свого судженого. Вважалося, що молитва в цей день особливо сильна і допоможе зустріти свою долю.

Прикмети

З 19 лютим пов’язана велика кількість народних прикмет. Можливо, варто до них прислухатися. Вони допомагали визначити, яка буде погода в наступні дні, а також навесні і влітку.

  • Тепло 19 лютого говорить про те, що березень буде холодним.
  • Потепління на Вакулу до того, що у корів буде зменшуватися кількість молока.
  • Корова народила двійню одноколірних телят — хороші новини, різних — погані справи.
  • Погладити теля по спині — до його хвороби.
  • Якщо на деревах шелестить сухе листя — буде снігопад.
  • Польові мишки бігають по снігу — кілька днів небо буде затягнуте хмарами.
  Активісти продовжують протест під будівлею "Інтера", - ЗМІ

Якщо домашні собаки в цей день згортаються калачиком і прикривають лапками ніс — це вірна ознака, що скоро вдарять сильні морози. До речі, за собаками можна спостерігати не лише в це свято, тому що вони відмінно відчувають зміни погоди.

Варто було звернути увагу і на сни цієї ночі. Коли сниться людина, яка танцює у виставі, це означає, що незабаром відбудеться знайомство з дуже цікавою людиною. Якщо ви головний герой уві сні — скоро відбудеться приємна і весела зустріч зі старими друзями. Емоції під час сну також мають своє пояснення. Якщо людина захоплюється талантом танцюриста — значить в реальному житті звикла надавати увагу всяким дрібницям.