День Федора Тирона — це день, на честь праведного Федора, який святкується 2 березня. Це свято має певні прикмети, в які всі дуже вірили, та й зараз вірять. Крім того, навколо дня склався цілий ряд стереотипів. Наприклад, те, що Федір був негативним героєм, вважався — жорстоким тираном, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Свято бере свій початок ще в давнину. За часів християнства, коли язичництво ще збереглося. Федір — це святий, праведник.

Федір Тирон в 3 столітті в Амасії проповідував християнство. Після початку гоніння на людей з християнською вірою, його взяли в полон. Цей святий був мучеником, оскільки спочатку його катували, а потім спалили на багатті. Він залишився вірним Богу до кінця. За однією з легенд, чоловік був тираном, який з часом усвідомив свої помилки і почав допомагати людям. Ніхто не знає, чи правда міститься в цій легенді чи ні, але в давнину в неї дуже вірили.

Традиції та обряди

Навколо цього свята дуже багато традицій. Всі вони чітко дотримувалися в давнину і іноді дотримуються і в наші дні.

Мученика Федора Тирона в церкві шанують досі. Православні християни шанують його як доброго і милосердного святого. До нього моляться православні християни, вони відвідують церкву з молитвами до святого.

Так як прикмети і звичаї в цей день є найрізноманітніші, коло людей, що відзначають його, не обмежене. Його справляють всі бажаючі.

У Федора просять про те, щоб знайшлися зниклі речі і люди. Щоб з’ясувати, хто злодій, необхідно провести певний обряд. Для цього потрібно було в решето встромляти ножиці, вставляти в кільця пальці (вказівні) і називати імена передбачуваних злодіїв. Якщо решето почало крутитися, значить це злодій.

  Джамала презентувала кавер на пісню Скрябіна «Хай буде так, як хочеш ти»

Як не дивно, селяни сприймали Федора швидше як злого, а не як позитивного духа, але при цьому просили в нього допомоги і захисту. Особливо від бід і неприємних ситуацій.

Прикмети

У такий час якраз закінчується зима і наближається початок весни. Адже тому на свято є стільки прикмет, що вказують на майбутню погоду.

Особливість цього свята в тому, що воно припадає на час закінчення зимових весіль.

Існує безліч прикмет, за якими люди стежили в цей день. Деякі з них стосуються погоди і клімату, а це було дуже важливо для селян. Наприклад, в цей можна передбачити погоду, а також яким буде наступний сезон. А ще можна було з’ясувати врожайність.

Вважалося, що яка видалася погода в цей день, таке буде і літо. Якщо тепло і ясно — значить, сезон видасться хорошим.

А ще за погодним явищем можна було дізнатися врожайність року:

  • Якщо ввечері буде світити яскравий місяць, значить, рік буде врожайним, причому виросте велика кількість всіх культур: овочів, ягід, фруктів, зернових, бобових.
  • Якщо день був похмурий і дощовий — значить вродить багато хліба і льону.
  • А ще звертали увагу на туман — якщо він спустився, то травень буде прохолодним. На цю прикмету орієнтувалися, обчислюючи, коли ж краще почати посіви.
  • Інша прикмета пов’язана з хмарами, які йдуть із заходу — якщо вони тонкі і довгі, то через день можна чекати дощу. Іноді це було дуже важливо, оскільки дощ просочує землю, в яку може бути проведений посів.
  • До числа прикмет відноситься і повернення птахів. Якщо вони повернулися з теплих країн рано — буде погожа весна.
  • Ще один звичай — вночі, під час цього свята, не рекомендується піднімати голову до неба, тому що якщо в цей день зловити поглядом падаючу зірку — це може призвести до важкої хвороби або навіть смерті.
  Долю приміщення львівського кінотеатру «Коперник» вирішить аукціон

Селяни високо цінували цей день, ставилися до нього з повагою і дотримувалися звичаїв. Прикмети ж були головними показниками майбутнього. А ще кожен ставився до них з великою обережністю.

Таким чином, день Федора Тирона — це незвичайне і цікаве свято, яке має свої традиції, особливості та прикмети. Деякі з них дуже цікаві, яких дотримуються досі.