2 грудня – Авдій Дбайливець: історія, традиції та прикмети свята. Не варто сьогодні без потреби виходити з дому. Кажуть, що цього дня на вулиці лютує нечисть.

2 грудня, коли красуня зима вже остаточно вступає в свої права, приносячи з собою колюче морозне повітря і снігові хуртовини, український народ відзначає свято Авдій Дбайливець. Покровитель дня святий Авдій дбає про домашнє господарство, про те, щоб всяка земна істота пережила зиму в теплі і ситості, щоб вціліли озимі, і злі духи не пробралися в будинок, інформує Ukr.Media.

Історія походження

Православні віруючі в цей день згадують святого Авдія, який був одним з 12 малих біблійних пророків. У перекладі з єврейського його ім’я означало “служитель Господа”. Історія говорить, що він жив в 9-му столітті до нашої ери і був родом з біблійного міста Сіхема. З юних років Авдій вів праведний і богобоязливий спосіб життя. Коли ізраїльтяни відступили від Христа і стали поклонятися фінікійському богу Баалу, він не змінив істинної віри і залишався християнином.

Він служив начальником у палаці ізраїльського царя Ахава в той час, коли порочна дружина царя організувала винищення християнських пророків. Святий врятував від відступників 100 пророків, укривши їх в печерах і таємно забезпечуючи їжею і водою. Одного разу він зустрів пророка Іллю і став супроводжувати його в мандрах, залишивши службу у царя.

У нагороду за справи і стійкі переконання він знайшов дар передбачення і створив книгу пророцтв, четверту в ряду праць малих пророків. Його книга — найкоротша в Старому Завіті, що складається всього з 1-ої глави, але великих думок.

Традиції та прикмети

На Авдія Дбайливця люди просили у святого покровителя домашнього благополуччя, достатку, допомоги в господарських справах. У це свято за традицією виконували обряд, що охороняє будинок від злих духів. Оберегом від них вважалася сокира, коса або інший гострий інструмент. Ним простукували дверні косяки, віконні рами, щоб біси не могли пробратися в житло і завдати шкоди.

  Американська співачка Мадонна під час свого виступу в Парижі впала зі стільця

На вулицю без необхідності не виходили. Часто в цей день починала кружляти заметіль, і люди говорили, що це веселяться злі духи. На тих, хто наважиться висунути ніс на вулицю, вони можуть через вітер або сніг накликати хворобу або іншу біду. Воліли залишатися вдома в теплі, пити гарячий чай з медом і цілющими травами, вести неспішні розмови.

На Авдія існують свої прикмети:

  • Ясний день віщує швидкі морози, а похмура погода — відлигу.
  • Тріщать дрова в грубці — до морозу.
  • Якщо цілий день вирує хуртовина, зима обіцяє бути довгою, а весна — пізньою і холодною.
  • Худоба зі стійла висовує носи — до зміни погоди.
  • Випало багато снігу — буде багатий урожай.