2 вересня — Самойлів день: історія та звичаї свята. Цей день називали чоловічим, і в це свято голові сімейства не можна було працювати.

2 вересня православні християни всього світу шанують пам’ять великого судді, праведного Самуїла. Все своє життя з ранніх років присвятив він служінню Богу, смиренно переносячи тяжкості життя і випробування, що посилалися. Серце святого не знало заздрості і користі, було відкрите для всіх знедолених і нужденних, інформує Ukr.Media.

У народі релігійна дата була відома як Самойлів день. Сам провісник вважався покровителем і захисником всіх скривджених, особливо малих дітей і жінок. З цієї причини свято вважали торжеством чоловічим. Сильну половину сімейства всіляко догоджали, доглядали, звільняли від важкої роботи, накривали для них святковий стіл з подарунками та вишуканими стравами.

Історія житія святого

Самуїл народився за 1146 років до Христового Різдва, і був останнім з суддів Ізраїльських однойменної смутної епохи. Його батько Єлкана походив з Армафему (інша назва — Рамафаїм-Цофім), що на Єфремовій горі. Мати Анна довго запитувала Всевишнього про первістка, заклинаючи віддати його у віру. Незабаром Господь послав їй сина, і названий він був Самуїлом, дослівно — “випрошений”.

Коли дитині виповнилося 3 роки, його віддали в юдейську скінію на виховання до священнослужителя Іліє (Елі), Ізраїльського судді. Все дитинство і юнацтво праведному молодику вселяли страх перед карою Божою. У 12 років йому стало одкровення, що Отець Небесний покарає весь храм, керований Ілією за слабкість духу його і моральне падіння. Пророцтво дійсно збулося, і стародавні філістимляни, вважаючи себе справжніми спадкоємцями земель, вбили майже 3 000 ізраїльтян. Коли звістка про подію дійшла до священика, той впав біля воріт і помер, зламавши хребет.

Після загибелі Іліє сам пророк Самуїл зайняв пост великого судді всього народу Ізраїльського. У період його служби Ковчег Заповіту, єврейська святиня, був повернутий з полону розлючених філістимлян. Саме ярмо було повалено, і почалося відродження релігійно-моральних норм. Мудро праведник ніс свій тягар до похилих років. Постарівши він вирішив удостоїти синів своїх, Авія і Йоіля, суддівського статусу, але вони були настільки корисливі і марнославні, що не виправдали надій батька. Це підірвало довіру народу до Господа. Люди злякалися, що після смерті старця анархія і блуд знову запанує в місті, і упросили мовника Слова Божого вибрати їм царя. Проповідник побачив у проханні падіння народу, якого раніше оберігав Всевишній, але все ж виконав прохання. Так пост правителя зайняв Саул, майже відразу викритий в релігійному непослуху. Його місце зайняв Давид, що царював після цього 40 років.

  Фіналісти національного відбору «Євробачення». Хто вони?

На 88 році свого життя служитель помер безболісною смертю. Пізніше мощі його були перенесені з рідної Юдеї до візантійської столиці.

Звичаї святкування народної дати на Русі

У Самойлів день прості люди відправляються до церкви, де моляться святому старцю про гарну безвітряну погоду, оскільки робочий сезон ще в самому розпалі. Селяни продовжували заготовлювати на зиму дрова, запаси, соління, прибирають на сінник заготовлене для худоби сіно. Працювати напередодні торжества не заборонялося, тому господині клопотали по дому і відправлялися в ліс по гриби. В цей час якраз починали з’являтися свіжі опеньки. Перший збір засмажували зі свіжою картоплею, що вважалося традиційною вересневою стравою.