2 вересня — Самойлів день: історія та звичаї свята. Цей день називали чоловічим, і в це свято голові сімейства не можна було працювати.

2 вересня православні християни всього світу шанують пам’ять великого судді, праведного Самуїла. Все своє життя з ранніх років присвятив він служінню Богу, смиренно переносячи тяжкості життя і випробування, що посилалися. Серце святого не знало заздрості і користі, було відкрите для всіх знедолених і нужденних, інформує Ukr.Media.

У народі релігійна дата була відома як Самойлів день. Сам провісник вважався покровителем і захисником всіх скривджених, особливо малих дітей і жінок. З цієї причини свято вважали торжеством чоловічим. Сильну половину сімейства всіляко догоджали, доглядали, звільняли від важкої роботи, накривали для них святковий стіл з подарунками та вишуканими стравами.

Історія житія святого

Самуїл народився за 1146 років до Христового Різдва, і був останнім з суддів Ізраїльських однойменної смутної епохи. Його батько Єлкана походив з Армафему (інша назва — Рамафаїм-Цофім), що на Єфремовій горі. Мати Анна довго запитувала Всевишнього про первістка, заклинаючи віддати його у віру. Незабаром Господь послав їй сина, і названий він був Самуїлом, дослівно — “випрошений”.

Коли дитині виповнилося 3 роки, його віддали в юдейську скінію на виховання до священнослужителя Іліє (Елі), Ізраїльського судді. Все дитинство і юнацтво праведному молодику вселяли страх перед карою Божою. У 12 років йому стало одкровення, що Отець Небесний покарає весь храм, керований Ілією за слабкість духу його і моральне падіння. Пророцтво дійсно збулося, і стародавні філістимляни, вважаючи себе справжніми спадкоємцями земель, вбили майже 3 000 ізраїльтян. Коли звістка про подію дійшла до священика, той впав біля воріт і помер, зламавши хребет.

Після загибелі Іліє сам пророк Самуїл зайняв пост великого судді всього народу Ізраїльського. У період його служби Ковчег Заповіту, єврейська святиня, був повернутий з полону розлючених філістимлян. Саме ярмо було повалено, і почалося відродження релігійно-моральних норм. Мудро праведник ніс свій тягар до похилих років. Постарівши він вирішив удостоїти синів своїх, Авія і Йоіля, суддівського статусу, але вони були настільки корисливі і марнославні, що не виправдали надій батька. Це підірвало довіру народу до Господа. Люди злякалися, що після смерті старця анархія і блуд знову запанує в місті, і упросили мовника Слова Божого вибрати їм царя. Проповідник побачив у проханні падіння народу, якого раніше оберігав Всевишній, але все ж виконав прохання. Так пост правителя зайняв Саул, майже відразу викритий в релігійному непослуху. Його місце зайняв Давид, що царював після цього 40 років.

  29 червня — Тихон Тихий: історія, традиції та прикмети свята

На 88 році свого життя служитель помер безболісною смертю. Пізніше мощі його були перенесені з рідної Юдеї до візантійської столиці.

Звичаї святкування народної дати на Русі

У Самойлів день прості люди відправляються до церкви, де моляться святому старцю про гарну безвітряну погоду, оскільки робочий сезон ще в самому розпалі. Селяни продовжували заготовлювати на зиму дрова, запаси, соління, прибирають на сінник заготовлене для худоби сіно. Працювати напередодні торжества не заборонялося, тому господині клопотали по дому і відправлялися в ліс по гриби. В цей час якраз починали з’являтися свіжі опеньки. Перший збір засмажували зі свіжою картоплею, що вважалося традиційною вересневою стравою.