Слов’яни 20 березня шанували як день здоров’я, проводили цілющі ритуали і процедури.

В православ’ї 20 березня згадують священномученика Василя Херсонеського. За народним календарем дата називається Василь Капельник або день Василя, інформує Ukr.Media.

Ким був святий Василь?

Жив Василь в Херсонесі в III-IV століттях, був християнським проповідником. Противники цієї віри побили Василя і вигнали з міста, він оселився в печері в горах. Коли в одного з князів помер єдиний син, Василь з допомогою молитов воскресив його, за що отримав дозвіл повернутися назад у місто.

Але незабаром до влади прийшов імператор Галерій, і влаштував гоніння на християн. Василь був убитий, язичники забили його камінням і палицями.

Які на цей день існують традиції та обряди?

До 20 березня весна вже крокує по землі повним ходом, кругом крапель, дату тому і назвали в народі Василь Капельник.

Але погода ще може бути мінливою — вдень тепло, а до ночі легкий морозець вдарить. Люди на цей рахунок навіть приказку придумали: «Хоч на Василя з даху капає, вночі мороз ще за ніс цапає».

У наших предків було заведено збирати воду з капелі і бризкати нею немовлят, які з’явилися на світ 20 березня. Люди вірили, що після такого обряду малюк буде рости міцним і здоровим, і Ангел-Охоронець завжди його захистить.

На Русі вважали, що птахи, які саме 20 березня повертаються з теплого краю, побували в раю.

Тому їх намагалися щедро нагодувати, розкидаючи у дворах крихти білого хліба. І потім спостерігали — чим більше пташок на крихти злетиться, тим щасливіше господарі майбутній рік проживуть.

Народні обряди з курячими яйцями для продовження молодості та краси

Слов’яни 20 березня шанували як день здоров’я. Відкладали всі господарські клопоти, проводили цілющі ритуали і процедури, йшли до знахарів за чудодійними трав’яними настоянками. Ну, а представниці прекрасної статі виконували обряди на продовження краси та молодості.

  Українська мова отримала можливість захисту як майбутня мова ЄС

Наприклад, вмивалися не милом, а курячим яйцем, знесеним в найближчу до цього дня п’ятницю. При цьому читали замовні слова:

«Як це яєчко курочка в п’ятницю знесла, так мені, рабу Божу (ім’я), красу і молодість на обличчя принесла». Після такого вмивання шкіра стає гладенькою і чистою.

Подібним чином можна вмиватися не тільки сьогодні, але і кожний тиждень, взявши в п’ятницю свіже яйце з-під курочки. Але будьте обережні, пам’ятайте про народний забобон — якщо вранці упустити і розбити яйце, то протягом дня неодмінно з кимось сварка станеться.

Обряд з великодніми яйцями

Є ще один ритуал, який допоможе жінкам довго залишатися красивими і молодими. Дійшов він до нас із Польщі, а для проведення знадобляться фарбовані крашанки:

1. Увечері налийте в миску чистої води і опустіть в неї два-три червоні яєчка.

2. Залиште їх в мисці на всю ніч. Вранці, відразу як прокинетеся, вмийтеся цією водою, а залишком облийте все тіло.

Після такого ритуалу обличчя і тіло будуть мати здоровий, молодий і красивий вигляд до наступного Великодня.

Про що говорять незвичайні яйця?

Коли будете виконувати обряди з яйцями, обов’язково зверніть увагу на те, який у них жовток. Буває здвоєний, а іноді буває три жовтки, а іноді його зовсім немає (тільки білкова маса в яйці).

• Дуже рідко трапляється яйце з трьома жовтками. Це хороша прикмета, яка обіцяє потрійне щастя і везіння. А якщо таке яйце попадеться комусь із подружжя в парі, яке мріє про малюка або вже очікують незабаром поповнення, отже, є велика ймовірність, що у них народиться трійня.

• Яйця без жовтків найчастіше бувають у похилого віку курочок. Людині вони обіцяють не дуже хороші життєві зміни. Наприклад, розчарування у справі, яка вважалася безпрограшною.

  29 серпня — Горіховий Спас: історія, традиції та прикмети свята

• Несподіваний успіх чекає на того, кому трапляється яйце зі здвоєним жовтком. Вагітній жінці таке яєчко передвіщає народження двійні. Заміжній жінці подвійний жовток обіцяє швидку вагітність. А незаміжня молода дівчина, якій попадеться такий жовток у яйці, скоро зустріне свою другу половинку і вийде заміж.

Погодні прикмети на 20 березня

  • Якщо сьогодні дружна крапель з даху і подув південний вітер, значить, літні місяці очікуються погожими та врожайними.
  • Чекайте холодне літо, якщо до дня Василя ластівки з теплого краю повернулися і облаштовують свої гнізда на південній стороні.