20 листопада – день Федота: історія та традиції свята. Сьогодні не можна довго спати та лінуватися.

20 листопада — день Федота. У самий пік листопадової холоднечі православна церква справляє день Федота, час шанування пам’яті великомученика Федота Мілетінського, який присвятив себе допомозі бездомним і обділеним. За благі діяння свої і нелегку долю він отримав прізвисько мученика Федота Корчемника (від слова “корчма” — заїжджий двір у давнину), інформує Ukr.Media.

Історія життя святого і появи свята

До теперішнього часу дійшло мало історичних відомостей про житіє Федота. Відомо, що народився він в Мілетіні (інша назва міста — Мілет, Малоазіатська держава Лідія) в 3 столітті. За іншою інформацією дитинство і підлітковий вік його були пов’язані з Анкірою, столицею Галатійської провінції, також в Малій Азії. У свідомому віці юнак прийшов до усвідомлення того, що хоче присвятити своє життя вірі. Свого вибору Федот не соромився. Він з розпростертою душею впускав в будинок на нічліг незнайомців, ділився останніми їстівними припасами з бідними, проповідував християнство і цілив своїми молитвами нужденних, відвідував ув’язнених, виходжував бездомних, купав їх і приводив в порядок, ховав викинуті на узбіччя тіла понівечених мучеників.

У відкритих джерелах описується такий випадок — проходячи повз морські води праведник побачив неподалік берега 7 змучених тіл жінок, виловив їх, провів поховання за всіма православними обрядами і канонами. Чутка швидко розійшлася по місту і долетіла до вартових правителя. Дізнавшись про це по доповіді підлеглих диктатор прийшов в лють і наказав доставити неугодного чоловіка в палац. Федоту був винесений вирок — очищення і покаяння через тортури. Смиренно витримавши всі удари мученик не зрікся від Господа Бога, а лише вихваляв його, дякуючи за все. Це викликало ще більший подив правителя, і він наказав обезголовити і спалити його тіло. Після відсікання голови душа його кинулася в небо, подув ураганний вітер і вогонь багаття згас, не давши можливості здійснити другу частину указу. Федот був похований згідно з християнськими звичаями.

  Названо найкасовіший фільм 2021 року

Традиції свята

День Федота — той період часу, коли неодружені і заміжні дівчата займалися рукоділлям. Особливу увагу приділяли ткацтву і прядінню, кажучи що їм протегує сам Федот. Серед жінок побутувало повір’я, що чим більше сьогодні вдасться виткати або випрясти, тим легше пройде зимовий час.

З середини листопада зазвичай починався льодостав. Примовляючи “Федот веде лід”, рибалки поспішали зайнятися улюбленою справою — рибним промислом. Правда, робили це максимально обережно, бо товщина крижаного покриву ще недостатня для стійкої і безпечної ходьби.

Багато прикмет цього дня пов’язували з вагітністю і материнством. Якщо дівчина в положенні весь день буде скромно молитися, потомство народиться здоровим і міцним, проспить на печі — дитина виросте ледарем. Первістки, що з’явилися на світ в цю дату, стануть працьовитими праведними людьми.