21 грудня — Анфіса Рукодільниця: історія, традиції та прикмети свята. Якщо цього дня вас хтось про щось попросить, обов'язково погоджуйтеся.

Відданість духовній справі, вірність своєму наставнику і покірне перенесення всіх тягот життя це те, що об’єднує багатьох православних віруючих. Такі релігійні риси були притаманні і Анфісі Римській, святій великомучениці, пам’ять про діяння якої церква справляє щорічно 21 грудня, іменуючи цю дату Анфісин день, інформує Ukr.Media.

Історія життя мучениці і становлення свята

Відкриті джерела фіксують вкрай малу кількість інформації про життя святої. Відомо, що Анфіса народилася в 4-5 столітті в римській провінції. Будучи вже молодою і привабливою жінкою вона вийшла заміж за високопоставленого міського чиновника. Вже у свідомому віці Анфіса вирішує прийняти християнство і проходить обряд таїнства хрещення міланським єпископом Амвросієм, який колись хрестив самого Августина Блаженного.

Однак, далеко не всі поділяли її погляди. У цей період часу спостерігалося поширення аріанства, яке заперечує сутність Ісуса Христа і приписує йому всього лише виконання ролі посередника, але ніяк не сина. У такої течії були свої захисники і послідовники серед високої знаті. Дружина місцевого градоначальника, Сунільда, спробувала переманити Анфісу на свій бік, описуючи логічні з її боку доводи, передрікаючи блага і натякаючи про можливі негативні наслідки в разі заперечення. Її чоловік негайно зрікся православного християнства, побоюючись розправи. Сама жінка гордо відмовилася, стверджуючи, що справжня віра в Сина Божого, за що була щогодини спалена живцем. Потім небеса відкрилися і гнів Господній обрушився на єресепоклонницю Сунільду і зрадника-чоловіка.

На знак поваги до святої мучениці церква затвердила святкування 21 грудня (за новим стилем) Анфіси грудневої. Пізніше, коли Русь прийняла християнство, багато дат видозмінилися з ухилом на національні риси, і торжество отримало іншу назву — Анфіса Рукодільниця.

Обряди і традиції дати

  Анджеліна Джолі знялася з роєм бджіл

Назва свята Анфіса Рукодільниця говорить сама за себе. У цей період молоді господині весь вільний час присвячували домашньому ремеслу — вишивали, ткали на саморобних ручних верстатах, плели візерунки, шили предмети одягу та побуту. На одязі малювали певні символи, що приносять багатство, сімейне щастя або здоров’я. Робити це бажано було в повній самоті, не відволікаючись від процесу і залишаючись наодинці з думками. Якщо така можливість усамітнення була відсутня, жінки обв’язували зап’ястя ниткою і читали вголос спеціальну змову, що відводить пристріт та псування від будинку.

Вірили наші предки в народні прикмети, вважаючи їх буквально пророчими. Якщо в цю дату на вулиці стоїть мороз, то наступна зима буде м’якою, але хуртовиною. Снігопад за вікном обіцяв літо, повне дощових днів. А птахи, що біснуються біля вікон і ховаються під дах, говорили про швидкий холод і хуртовини.