Сьогодні треба сходити в гості або прийняти гостей у себе.

У православному світі 21 листопада відзначають велике свято Собор Архистратига Михаїла. Його образ символізує вічну перемогу добра над темними силами та злом. У народному календарі дату назвали Михайлів день, інформує Ukr.Media.

Які обряди й традиції існують на цей день?

Часто 21 листопада випадає перший густий сніг, в народі тоді кажуть, що сам святий Михайло на білому коні по землі проїхав. Але нерідко до цього дня після заморозків наступає потепління, у результаті чого на дорогах з’являється багато бруду. Тому дату прозвали Михайлівською відлигою або Михайлівськими грязями.

На Русі Михайлів день вважався завершенням весільного сезону, так що дівчатам, які не встигли вийти заміж, доводилося сумувати.

А щоб у майбутньому році вже напевне зустріти свого коханого і побудувати щасливу сім’ю, проводили народний обряд.

У будь-який жіночий день (субота, неділя або середа) незаміжні дівчата купували борошно, напередодні 21 листопада готували з нього пиріг, а в сам святковий день несли випічку в храм і молилися біля ікони святого Михайла про гідного нареченого.

Сьогодні, за давньою традицією, обов’язково треба примиритися з усіма, з ким напружені стосунки, пробачити минулі кривди. Суворо забороняється в Михайлів день сваритися, скандалити та навіть підвищувати голос.

У святковий день святого Михайла у наших предків заборонялася важка фізична робота. Порушували заборону тільки заради благих справ. Люди вірили, що обов’язково покарання зазнає той, хто буде 21 листопада трудитися заради корисливої мети.

Вирушайте сьогодні в гості або до себе запрошуйте людей

Наші предки рано-вранці 21 листопада обов’язково йшли на церковну святкову службу. Встановлювали свічки за упокій спочилих і за здоров’я всіх живих рідних.

  Померла 26-річна корейська актриса Сон Ю-джон

Замовте також і послухайте молебень, який сьогодні читають про порятунок держави, про позбавлення від бід і нещасть, про одужання і зміцнення сил хворих.

Коли церковна служба закінчувалася, народ гуляв і веселився. Багаті бенкети тривали протягом тижня. Люди співали, танцювали, сміялися, гомоніли і неодмінно ходили у гості.

Саме був час для святкових гулянь, адже в полях всі сільськогосподарські роботи закінчені, продукти на зиму заготовлено, надлишки продані і гроші отримані.

Свято святого Михайла вважалося ситним, оскільки льохи та засіки були повні запасів їжі та хліба.

До цього дня господині готували багато частувань. На самому початку трапези на стіл подавали свинячий або яловичий холодець.

Першим за традицією потрібно було пригощати господаря будинку і важливих гостей, яких садили в червоному кутку під іконою святого Михайла. Потім подавали зварену на бульйоні локшину, кашу з смаженою яловичиною або свининою, пироги з медом, вино і пиво.

В давнину на Русі спеціально до цього дня варили Михайлівське пиво, а для найменших підготовляли солодкі ласощі — скибочки фруктів, политі рідким медом. Вважалося, чим більше дитина солодощів з’їсть, тим здоровіша і щасливіша буде рости.

Завершували святкову трапезу завареним на семи травах чаєм, який пили з пирогами та бубликами. Обов’язково господиня в один з пиріжків клала монетку. Якщо вона молодому юнакові траплялась, то обіцяла йому удачу в усьому; одруженому чоловікові — багатство; заміжній жінці — дитину; одинокій дівчині на виданні — весілля.

Але не тільки гостей шанують в Михайлів день. Не можна забувати й про домашнього духа — Домовика. В народі вірили, якщо сьогодні не згадати про нього і не пригостити смачненьким, то Господар-Батько образиться, розвернеться і піде.

  Фільм «Медовий місяць» виграв Гран-Прі журі на міжнародному кінофестивалі в Аррасі

А замість нього в дім може прийти біда. Тому 21 листопада господині ставили окреме частування Домовому за піччю або в коморі — горщик з гречаною кашею і маслом, пиріжки з компотом.

Погодні прикмети на 21 листопада

  • Якщо в Михайлів день на землю випаде мокрий сніг, то наступного літа можна очікувати щедрого врожаю.

  • Ніч на 21 листопада ясна, отже, зиму чекайте снігову.

  • Якщо день Михайла почався з густого туману, то очікується потепління. А якщо зранку на деревах спостерігається іній, то скоро випадуть великі сніги.