3 травня – день Федора Трихіна, Окликання предків: історія, традиції та прикмети свята. Ловити рибу в цей день – великий гріх.

Окликання предків — народне свято, яке традиційно відзначається на початку травня, третього числа. Вважалося, що в цей день душі померлих приходять погостювати у родичів до півночі. Але для цього потрібно провести спеціальний обряд окликання, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Священнослужителі в цей день вшановують пам’ять преподобного Федора Трихіни. Феодор був родом з Константинополя, він народився в багатій родині. Юнак, перед яким відкривалися блискучі перспективи, висловив бажання прийняти чернецтво і став послушником Фракійської обителі. Феодор строго дотримувався постів і носив власяницю з грубої тканини, в зв’язку з чим він був названий Трихіною, що означає власяничний. Ще за життя він придбав популярність завдяки численним зціленням. Після смерті з його мощей почало виділятися миро, що володіє чудодійними властивостями — виганяти нечистих духів і позбавляти від хвороб.

Традиції та обряди

Згідно з легендою, 3 травня душі померлих можуть відвідати своїх родичів, щоб подивитися, як вони живуть. Між світом живих і мертвих існує перешкода, яка зникає раз на рік. Відвідати родичів можуть тільки душі, які отримали спеціальне запрошення. Щоб передати, його потрібно виконати особливий обряд.

З ранку потрібно запалити поминальні свічки і поставити перед іконами лампади. Потім жінкам, які у родині старші за всіх за віком, необхідно відвідати цвинтар. На могилі виконується обряд окликання — він полягає в тому, щоб покликати померлих в гості. Потрібно розповісти, що без них живеться важко і сім’я дуже сумує. Якщо кладовище знаходиться далеко від будинку, то можна просто вийти на ганок і покликати померлих родичів. Якщо заклик був щирим, то душа отримає можливість погостювати у родичів до півночі.

Померлий прилітає в будинок слідом за покликав його членом сім’ї. Він дивиться, як живуть його родичі і чи достатньо в них їжі. Вважається, що їжею для душі в день поминання служить пар. Тому прийнято готувати різноманітні гарячі страви, щоб потойбічний гість не залишився голодним.

  Влад Яма розповів, чи вдалося залагодити конфлікт Лесею Нікітюк після шоу "Танці з зірками"

На столі в день поминання повинен обов’язково бути присутнім кисіль, саме з нього починається святкова трапеза. Потрібно випити три ложки в пам’ять про померлого. Стіл повинен бути по можливості багатим і різноманітним. В цьому випадку душа бачить, що у дітей і онуків все добре, і спокійно повертається в потойбічний світ.

Згідно з повір’ям, на заклик відгукується відразу кілька родів. Для старшої душі спеціально ставлять стілець на чолі столу. Всі інші розташовуються на поперечках ніжок стільців і столу. Тому під час трапези заборонено ставити туди ноги. Для дорогих гостей прийнято виходити опівночі на поріг. З першим же вітром душа покине світ живих.

Прикмети

  • У день поминання заборонені будь-які сварки. Вважалося, що душа бачить чвари у родині і через це страждає.
  • Перед кожною справою потрібно молитися, щоб вона завершилася благополучно. Селяни трепетно ставилися до будь-якої праці, що особливо було помітно в день поминання. Щоб приохотити молодших до роботи, старші використовували різні приказки, наприклад “щоб був хліб з медом, потрібно попрацювати лопатою”.
  • Дитина, яка народилася 3 травня, знаходиться під особливим захистом своїх предків.
  • У поминальний день не прийнято розлучатися. В іншому разі потім неможливо одружитися протягом трьох років.
  • У цей день категорично заборонялося ловити рибу. Цілком можливо, що виникнення прикмети пов’язано з тим, що більшість річкових риб в цей час метають ікру. Спостереження за мальками допомагали передбачити погоду: якщо вони розходилися швидко, то можна раніше сіяти, якщо трималися разом довгий час, то необхідно почекати