22 липня — Панкратій і Кирило: історія, традиції та прикмети свята. Не рекомендується сьогодні братися за нові справи, починати щось нове — успіху не буде.

Більшість старослов’янських свят сягають своїм корінням в язичницьке минуле. Навіть хрещення Русі повністю не змогло стерти їх з народної пам’яті, інформує Ukr.Media.

Одним зі старих свят, перероблених на новий церковний лад є Панкратій і Кирило. Воно відзначається щороку 22 липня. У православ’ї в цей день вшановується пам’ять єпископів священномученика Кирила Гортинського і Панкратія Тавроменійського.

Історична довідка

Святий Панкратій жив у першій половині 1 ст. н. е. в єгипетській Антіохії. Коли до його рідного міста дійшла слава про Спасителя, Панратій разом з батьками вирушив з паломництвом до Єрусалиму з метою отримати особисте благословення Спасителя. Там він особисто познайомився з апостолом Петром і ще більше увірував у християнство.

Після смерті батьків юнак вирішив влаштуватися в одній з печер Понтійського хребта, де вів відлюдницьке життя, наповнене богословськими роздумами і невпинними молитвами.

Але незабаром благочестивого юнака відвідав Апостол Петро І зробив того одним зі своїх учнів. Разом вони вирушили до Кілікії (суч. Туреччина), де на той момент перебував Апостол Павло. Після пари років місіонерської діяльності пліч-о-пліч з апостолами, за їх наполяганням Панкратій був призначений єпископом Тавроменії (суч. Сицилія).

За час його служіння майже всі навколишні жителі прийняли християнство. Це сильно розлютило місцеву язичницьку знать. Але боячись народного гніву, вона не наважувалася відкрито заарештувати єпископа. Тому нею були найняті розбійники, які під виглядом грабежу напали і жорстоко вбили єпископа. Святий Панкратій мученицьки помер в кінці 1 століття н. е.

Святий Кирило жив у 3 ст. н. е. на Піренейському півострові. Коли імператори-язичники Максиміан і Діоклетіан розв’язали масові гоніння на християн, його разом з побратимами по вірі заарештували і кинули в підземелля чекати рішення суду.

  Львівська опера оголосила про закриття 8-9 травня через загрозу обстрілів

Вже у в’язниці до Кирила уві сні прийшов ангел і сказав, що той незабаром звільниться і повинен з волі Господньої відправитися проповідувати в Рим. Дійсно, незабаром Кирила відпустили і натхнений знаменням той з проповідями відправився в імперську столицю.

Там він перебував протягом року, і коли знову виникла загроза арешту, Кирило у складі паломницької місії попрямував до Єрусалиму. По дорозі йому знову з’явився ангел і повелів відвідати Крит. По прибуттю на острів Кирило незабаром був обраний місцевим єпископом, де більше 40 років наставляв місцевих язичників на шлях істинної віри. Але в 90-і роки 3 століття він був варварськи обезголовлений під час одного з піратських набігів.

Народні традиції та обряди

На Панкратія і Кирила на Русі починали збирати огірки. Господині зривали перший-ліпший великий огірок і закопували його в затишному місці поливаючи молоком, або квасом.

При цьому обов’язково читалися молитви і змови на подяку сонцю. Такий обряд за день було необхідно повторити ще двічі опівдні і пізно ввечері, тоді за повір’ями зібрані огірки не будуть гірчити, дадуть рясний урожай і міцне насіння для висадки.

Повір’я та прикмети

  • Якщо з ранку пройшов дощ — три дні будуть безвітряними і сухими;
  • У ніч на 22 липня Місяць блідий і тьмяно світить — наприкінці місяця очікуються сильні дощі з грозами;
  • Суниця соками налилася і почервоніла — терміни по засіву полів вівсом вийшли;
  • Жаб на болоті не чути — до холодної погоди; якщо навпаки голосно квакають — весь тиждень буде спекотним.