Святого Матвія шанували заможні селяни і купці, тому що з дня його пам’яті повсюдно починали готуватися до ярмарків.

Матвій Змієсос є народним святом, яке проходить щороку 22 серпня, згідно зі старим календарем — 9 серпня. При цьому заведено згадати про святого апостола Матвія, якого прийняли в число 12 святих замість Іуди. В оповіданнях зазначено, що він володів даром зцілення і вмів виганяти бісів. Також проповідував християнство, за що згодом був страчений, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Згідно з церковним календарем в цей день заведено шанувати пам’ять свято Апостола Матвія. Він був дванадцятим апостолом. Замінив Юду, який зрадив Ісуса, вибрали його за допомогою жереба. Так говорить книга Діянь апостолів, і то, його ім’я згадується тільки один раз. Вже трохи пізніше стало набагато відоміше про нього. Він був одним з учнів Симеона і з раннього віку вчив Божий Закон. Після цього, він з іншими апостолами проповідував християнство в інших містах. За його діяння Господь був прихильний до Матвія, тому всіляко оберігав його від різних бід.

У нього було кілька здібностей, якими він допомагав людям — виганяв бісів, міг зцілити від будь-якої хвороби, а також володів даром чудотворення. Але одного разу по поверненню в Юдею його було наказано стратити через переконання. Одні говорять про те, що Матвія закидали камінням, а за іншими джерелами — розіп’яли, як Ісуса.

Традиції та обряди

З цим народним святом пов’язано багато традицій і обрядів. Чомусь люди вірили в те, що саме в цей день не можна виганяти корів на пасовище. Тому що змії чіпляються за вим’я корів і висмоктують все молоко. Ось через це повір’я до його імені причепилося таке не дуже приємне прізвисько. Також господині говорять про те, що в цей час краще доїти корову на самоті і з закритими дверима, щоб ніхто не наврочив худобу.

  Блогер кіт Степан зустрівся з реперкою Alyona Alyona

Не можна ставити посуд, в який доять на підлогу або стілець, а тільки затискати між колін. В іншому разі, у корови може зовсім зникнути молоко. Після ранкового доїння нікому не можна повідомляти скільки було молока. Якщо це зробити тварина може захворіти.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

У чистому вигляді молоко на стіл не можна ставити, тільки якщо це сир, закваска або ж пряжене молоко. Такий обряд був обов’язковим, тому що господині боялися, що зіпсується смак самого молока. Але були й ті, хто не зовсім шанував традиції і не зовсім їх дотримувався. Тому на столах було кисле молоко або ж ряжанка. Були й ті, хто з кислого молока пекли оладки. Люди вірили в те, що вони символізують сонце і таким способом можна відвести біду від корів.

З цього дня вважалося, що осінь повертається, тому погода ставала більш прохолодною. Саме з цього моменту на небі можна було помітити, що повітря охололо і частіше з’являються хмари серед ясного неба.

У цей день обов’язково сушили зелень, яку використовують в приготуванні їжі. В основному це петрушка і кріп. Обов’язковим дотриманням ритуалу було те, що необхідно помити її у холодній воді з колодязя. Потім сушили пучки в місцях, де гуляє протяг. Після повного висихання розкладали всі пучки в один шар на теплу піч. Коли все висохло, тоді розкладали все в лляні мішечки. Вибирали саме цей матеріал, бо вірили в те, що він найкраще здатний зберегти корисні властивості і запах заготовок.

Після свята Матвія Змієсоса починалася підготовка до ярмарку. Саме цей час вважали найбільш сприятливим. Завдяки йому люди могли спокійно і без зайвої суєти укладати угоди, він давав своє напуття на успішну торгівлю.

  Лілія Літковська народила первістка

Крім цього, є ще й заборони, які не можна ігнорувати:

 • Трав’яні настої можуть в цей день завдати шкоди здоров’ю.
 • Заборонено надягати металеві прикраси.
 • Якщо не хочете позбутися прибутку і достатку, тоді не тріть рука об руку.
 • Заборонено дивитися на Місяць, інакше буде моторошно боліти голова.

Прикмети

Крім обрядів, які в цей день кожна господиня намагалася дотримуватися є і великий перелік прикмет. За ними визначали погоду і не лише:

 • Якщо на Матвія багато роси, то день буде дуже спекотним.
 • Апостол Матвій не допустить біди.
 • Після Матвія дощі будуть холодними, теплими вони стануть тільки до наступної весни.
 • Якщо на ранок немає роси і ясна ніч, тоді на наступний ранок обов’язково буде дощ.
 • Працювати в полі 22 серпня не було ніякої користі — бо вірили в те, що будь-яка праця буде марною.
 • Коли вітер віє з півдня, та ще й з вихорами, тоді взимку випаде досить багато снігу.
 • Після свята Матвія літо сходить нанівець, можна починати тепліше одягатися.
 • Щоб не зіпсувати корову, обов’язково потрібно доїти її наодинці.
 • Якщо чутно, як свистять бабаки, то в першій половині осені буде хороша погода.
 • Якщо погана погода в цей день, то в наступному році буде поганий урожай.
 • На полі поспів овес — цього року буде багатий урожай на горіхи.
 • На небі чітко видно молодий місяць, то до кінця серпня стоятиме спекотна погода.
 • Якщо народилися в цей день, то значить уготований важкий життєвий шлях.