22 серпня — Матвій Змієсос: історія, традиції та звичаї свята. Господарі сьогодні залишають корів вдома — в цей день змії присмоктуються до вим'я і п'ють молоко.

22 серпня православна церква урочисто вшановує пам’ять апостола Матвія, Віфлеємського мученика за Христа. Після зустрічі з Спасителем він вирішив стати його учнем, відкинувши все мирське і відмовившись від благ і задоволень. За відданість, щиру віру був обраний апостолом месії замість Іуди Іскаріота і був удостоєний дару зцілення і чудотворення, інформує Ukr.Media.

У народі свято отримало іншу назву — Матвій Змієсос. Причиною трансформації найменування дати стало давнє повір’я, за яким в цей день повзучі гади нападають на худобу, що пасеться, висмоктуючи молоко. Корів намагалися не випускати з двору, щоб убезпечити від напасті.

Історія житія святого

Великий Матвій народився в 1 столітті в Віфлеємі, в місті на березі річки Йордан. Він походив з покоління Юдинів і з ранніх років осягав за священними писаннями Закон Божий, що вміщає в собі основи релігії. Допомагав йому в цьому сам Симеон Богоприємець. Коли син Господній Ісус з’явився світу, Віфлеємський праведник увірував у нього всім серцем і став слідувати за Христом, за що був обраний одним з 70-ти найближчих послідовників. Потім Месія вознісся, і Матвій випадково потрапив до числа 12-ти великих апостолів замість Юди, який вбив себе з почуття сорому перед Всевишнім.

Весь наступний час чоловік спільно з іншими учнями проповідували в Юдеї та Єрусалимі Євангеліє. Будучи в Каппадокії євангеліст продовжував викривати язичників і нести єретикам слово Господнє, за що був кинутий в темницю. Ув’язнення тривало недовго, і завдяки Андрію Первозванному апостол знову опинився на волі. Потім чоловік відправився в Ефіопію (сучасна територія Грузії) і Македонію. Він багаторазово був схильний до небезпеки, пов’язаної з ризиком смерті, але Отець Небесний кожен раз зберігав його життя. В один з таких моментів ідолопоклонники зловили Матвія і примусили випити отруєну воду. Пиття не зашкодило святому. Більш того, він зцілив інших присутніх, що пригорнулися до чаші з отрутою, і зник у натовпі. Як не шукали його єретики, чоловік зробився ніби невидимим. Коли наступного разу вони знайшли праведника і накинулися на нього з лютими погрозами, надри землі розійшлися і поглинули невірних в безодні.

  Чоловік Катерини Кухар розповів, що подарував їй на 40-річчя

Повернувшись до Юдеї віфлеємець зіткнувся із засудженням Анана, юдейського священика. Останній наказав доставити Матвія до суду синедріону. На процесі Анан хулив Всевишнього, ображаючи його єство, і апостол не витримав, ставши на його захист. Судовий орган виніс смертельний вирок через побиття камінням і наказав виконати його. Бездиханне тіло мученика обезголовили, намагаючись приховати скоєне. Згідно з окремими історичними джерелами причина загибелі проповідника — розп’яття на хресті. Посмертно він був удостоєний вінця великомученика.

Традиції та звичаї

Щоб коров’яче молоко на Матвія Змієсоса не пропало, його видоюють на самоті, закриваючи двері і вікна хліва, побоюючись повзучих гадів. Дійничку зазвичай ставлять не на табурет, а затискають між колін. Так надої не впадуть, а сама рідина дарує людям, що п’ють її міцне здоров’я. Саме молоко в парному вигляді на стіл не подавали. Його належало обробити — заквасити, потомити в печі. З ряжанки і кислого молока пекли млинці і оладки, які за переказами виліковують хвороби худоби.

Роботу в полі залишали до наступного дня. Говорили, що в цю дату будь-яка праця марна. Господині займалися збором трав, сушили на зиму зелень, заздалегідь омиваючи її колодязною водою, а чоловіки відправлялися вирішувати побутові питання у дворі.