Рибалки в цей день готували снасті і відправлялися на рибалку. Якщо день дощовий, то улов буде відмінний.

Антоній Громовержець — одне з важливих свят церковного характеру. Православний народ серйозно ставиться до цієї події. Люди з радістю готуються до урочистостей, присвячених святим. Одне із таких свят є — День Антонія Громовержця. Його відзначали раніше (за юліанським календарем) 10 липня, по-звичайному — 23 липня. У православній церкві проводиться служба в пам’ять покровителя всіх ченців Київської Русі. Він був засновником Києво-Печерської лаври, інформує Ukr.Media.

Історія свята

В X столітті (983 р.) поблизу міста Чернігова народилося немовля Антипа. У дитячі роки хлопчик багато чув про Ісуса Христа, знав де він народився, жив. Коли Антипа став дорослим він у першу чергу відвідав Палестину. Повертаючись додому, він вирішив відвідати Афон, але тут постригся в ченці, прийняв ім’я Антоній і залишився жити відлюдником в одинокій печері. Через кілька років Ігумену монастиря, де Антоній Громовержець прийняв постриг, вночі прийшло бачення, що ченця Антонія потрібно послати в Київську Русь для поширення там християнства.

За велінням ігумена Антоній повернувся додому з місією поширення православної віри на Русі. У 1051 р. повернувшись на батьківщину, Антоній став жити в печері поблизу Києва. І тут він вів життя відлюдника. Недовго йому довелося бути одному. Його відвідувало багато людей, просячи його благословення, а деякі і зовсім залишалися жити поруч з ним. Пустельників з кожним разом ставало все більше. За велінням ченця створили велику печеру. Тут можна було влаштувати просторе приміщення для приймання їжі, келії і, звичайно, невелику церкву. Споруда печери стала початком Києво-Печерської лаври. Антоній переселився в іншу, окрему печеру. З часом з’явилися нові печери.

  Меган Маркл знайшла нову роботу: герцогиня буде озвучувати персонажів Disney

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Але і тут, поряд з його келією стали селитися інші ченці. Їх число поступово збільшилося майже до сотні. Тоді Антоній Громовержець благословив будівництво першої церкви на горі (Успіння Пресвятої Богородиці).

За переказами Антоній був чудотворцем. У нього був дар зцілення. Його здатність допомогла вилікувати від багатьох недуг прихожан церкви. Антоній Громовержець не лише вмів лікувати хвороби. Він володів даром передбачення. В давні часи людей насамперед цікавили погодні умови, а передбачення великого ченця виявлялися напрочуд точними.

Традиції та обряди

У давнину життя людей багато в чому залежало від природних явищ. Вони займалися сільським господарством, яке було єдиним засобом існування. Відповідно, традиції та обряди мали пряме відношення до явищ природи. Істотний вплив на них чинив грім.

У свято Антонія Громовержця було заведено збирати ряску вилами для того, щоб нею годувати домашню птицю. Ряска — це водяна рослина, яка знаходиться на водній поверхні і пливе за течією річки. Якщо де-небудь рослини накопичувалися, говорили, що в цьому місці збираються русалки. У день пам’яті Антонія Громовержця панянки на зразок візерунків у місцях скупчення рослин, плели мережива — рясочники. У народі говорили, що русалки з цього мережива роблять для себе плаття. Рослина також використовувалася для лікування різних хвороб.

Прикмети

Люди Стародавньої Русі свято вірили в прикмети і серйозно сприймали будь-які сюрпризи, послані з небес. Вони надавали важливе значення явищам природи. Істотний вплив на них чинив грім. Прикмет дуже багато, але серед них є гідні уваги:

  • швидкий дощ віщували хмари, які пливуть у кілька рядів;
  • відсутня ранкова роса — до вечірнього дощу;
  • якщо в ніч свята гроза — значить буде вітряна погода;
  • безперервні громові гуркоти завжди віщують сильний град;
  • якщо грім гримить глухо — буде дрібний довгий дощ;
  • зливу віщує дзвінкий, гучний звук грому;
  • якщо звук грому різкий, але швидко припиняється — сильний, але нетривалий дощ;
  • жаба, яка сидить в траві далеко від води передвіщає дощ;
  • дуже кусючі мухи — сильна злива;
  • теплий сонячний день віщують стрибаючі неподалік водойми жаби;
  • велика кількість ряски — удача, рік завершиться благополучно;
  • якщо святкування дня Антонія Громовержця припадає на середу або п’ятницю, похмурий день, чути сильний гуркіт грому, значить буде багатий улов риби.
  Spotify зробив доступним для українців сервіс подкастів