В цей день дівчата займаються ворожінням і дізнаються ким буде їх суджений.

Федір Студит — свято православних віруючих, яке відзначають щороку 24-го листопада. Попри те, що він жив у християнській державі, все життя піддавався гонінням за свою віру. Однак, будучи ревним віруючим він завжди висловлював всю правду і все невдоволення в обличчя чинним правителям і політикам, за що і піддавався гонінням, інформує Ukr.Media.

Історія

Народився Феодор в багатій родині в Константинополі в середині восьмого століття. Батьки його були благородними людьми і дали синові чудову освіту. Всю свою молодість і доросле життя він присвятив вченню Святого Письма та іншої Священної літератури. Разом зі своєю дружиною Анною вів іонічний уклад життя, суворо дотримуючись усіх правил цього вчення. У віці 32 років був призначений на посаду пресвітера. А після, не з власного бажання, його обрали ігуменом. Однак, попереду Феодора і його сім’ю чекали нові випробування їх віри і сили.

Правлячий в той час цар Костянтин силою змусив свою дружину підстригтися в черниці і залишити палац. Сам же цар взяв у дружини свою родичку. За прикладом царя багато князів і знатні люди стали здійснювати таке ж злочинне святотатство. Це дало початок низці незаконних шлюбів і розлучень всередині наближених царя. Феодор як справжній віруючий не міг залишитися осторонь від того, що відбувалося нехтування правилами Церкви і виступив у відкриту проти царя. Він прилюдно розкрив скоєне і засуджував це.

Цей вчинок не міг негативно не відбитися на подальшій долі Феодора. Розлючений цар замкнув майбутнього святого в темниці. Там він піддавався численним тортурам і мукам. А через кілька років в 796 році його заслали в Солунь. У темниці він провів 2 роки.

  24 березня — день Єфима: історія, традиції та прикмети свята

Після смерті імператора Костянтина Феодора звільнила з ув’язнення мати правителя — Ірина. У його управління нею був переданий монастир Студій. Згодом Студійський монастир дуже прославився, завдяки діяльності Феодора — введенням ним строгих статутів. Наприклад, ченцям, які там служили, не належало мати в своєму володінні ніякої власності, а також самі виконували всі роботи з обслуговування свого життя і життя всього монастиря.

Нові гоніння від влади, що змінилася, не змусили себе довго чекати. Повалена з престолу Ірина так само піддалася гонінням з боку Никифора. Той же, зійшовши на трон, звернув Федора в немилість і знову заточив у фортеці, в якій той провів ще три довгих роки. Лише знову після смерті Никифора, у 811 році Феодор повернувся до Константинополя.

Після трьох років затишшя і праведного служіння своїй вірі та Іконам, він знову потрапив у немилість до правлячого вже Армянина. Виступаючи захисником Церкви, Феодор також, як і при Костянтині активно виступав і викривав царя в його гріхах. За це також був засланий в Метоп, де протягом декількох років піддавався катуванням.

Навіть перебуваючи в ув’язненні і ні з ким не спілкуючись, він за допомогою листів продовжував свою справу в ім’я Православ’я. За три роки, що Феодор був у темниці він встиг звернути в Православ’я багатьох людей — іконообрядців. За свою діяльність він постійно піддавався мукам і жорстоким побиттям. Однак, жодне катування не змогло зломити його віру.

Після смерті чергового правителя (Армянина) Феодор нарешті повернувся до Константинополя. У вигнаннях і полоні він провів довгі сім років. Однак, він недовго пробув у столиці, бо не бажав залишатися безмовним спостерігачем триваючого там безчинства. Він вибрав шлях усамітнення і продовжив вивчати священні вчення. Взявши собі кілька учнів, він жив при церкві святого Трифона, де і помер у 826 році.

  Оголошено переможців 74-го Каннського кінофестивалю

За всі свої подвиги, вчення, а також перенесені муки в ім’я віри був зарахований Церквою до лику святих.

Традиції та обряди

У цей день старожили рекомендують не виходити з дому. Головним обрядом в це свято вважалося сидіти вдома і їсти гарячий борщ. І чим гарячіша була страва, тим вважалося теплішою буде зима. Тому їсти борщ намагалися тут же як зняли з вогню.

Цей день асоціюється у народу з настанням зими. Не даремно ще 24-е листопада називають — Федір-Мороз.

Прикмети

Як і в інших церковних, народних святах в цей день люди звертали увагу на погоду.

  • Головною прикметою вважалося, яка погода буде на Федора — така буде і зима.
  • Якщо весь день світило сонце, то бути холодам.
  • Кинуте або залишене колосся пшениці на землі — до поганого врожаю на наступний рік.
  • У цей день з будинку викидали посуд, в якому були тріщини. Вважалося, що це допоможе уникнути бід і нещастя в наступному році.
  • А ось одружитися або свататися в цей день не прийнято. Це обіцяло молодим нещасливе сімейне життя.
  • Якщо вночі зірки були видні на небі, то майбутній рік буде врожайним. А також буде багато грибів і ягід.