24 серпня — Євпатій Коловрат: історія та традиції свята. Сьогодні категорично забороняється пити алкогольні напої.

Сторінки сучасного календаря сповнені неофіційних дат, які широко святкуються в простолюдді. Одна з таких урочистостей відзначається 24 серпня (за Юліанським календарем старого стилю — 11 серпня) на честь шанування пам’яті Євпатія Коловрата і православного страстотерпця Євпла Сицилійського, який прийняв страждання за Христа. Вони жили в різні історичні періоди, але з’явилися прикладом стійкості і щирої віри, інформує Ukr.Media.

Історія життя особистостей

Євпл жив у 3-4 столітті в сицилійському місті Катані. Праведник завжди носив з собою Писання Євангелія і безстрашно проповідував всякому хто зустрічається, чи то атеїст, чи ідолопоклонник. В один з таких днів, коли чоловік доносив промови до натовпу, що зібрався, його схопила стража і доставила до правителя катани Калвісіана. Не злякався святий і зізнався у своїй істинній вірі, викриваючи язичників в омані. За це він був покалічений і кинутий в темницю на 7 діб. Через тиждень проповідник знову постав перед судом градоначальника і продовжив вихваляти Господа. Суддя, збожеволілий від злості, наказав повісити на шию бранця Євангеліє, а потім відрубати язик і вуха. В якості останнього слова Син Божий Євпл невпинно молився, роз’яснюючи присутнім слово Господнє, а потім був страчений через обезголовлення.

Уроджений Євпатій з’явився на світ в 13 столітті під Рязанню. Чоловік обіймав посаду воєводи при дворі князя Юрія. Він відрізнявся незвичайною фізичною силою, мав славу відмінного воїна і був шанований підлеглими як командир. Коли ординці вторглися на землі Рязані, Коловрат поряд з іншими посланцями був відправлений за підмогою в Чернігів, завдяки чому і залишився живий. Повернувшись на батьківщину богатир зібрав армію з наявних чоловіків і відправився по слідах ординців, що напали. Його армія налічувала всього 1700 осіб. Вночі під покровом густого туману і темряви бійці напали на ворога, зломивши його дух. На завершення битви вороги використовували машини для метання каменів, якими раніше облягали стіни фортець, і перебили практично всіх рязанців. Вистояло кілька людей, а сам Євпатій трагічно загинув на полі. Тіло убієнного поховали за всіма традиціями з почестями і повагою до його подвигу.

  Старт нового телесезону на «5 каналі»

Як дата відзначалася нашими предками

Традиційно на Євпатія Коловрата приймалися за стрижку овець, які вже стали обростати шерстю на зиму. З отриманої в процесі сировини робили нитки, в’язали речі, що допомагають зігрітися в люті холоди, валяли валянки. В цілому день проводили як зазвичай за винятком одного повір’я. Вважалося, що пити в свято строго заборонено. До людини, що випила можуть з’явитися з того світу родичі і покарати її за гріхи.

Ніч на Євпла вважали однією з найстрашніших у році. На кладовищах напередодні відбувається бісівщина — на могилах з нізвідки загоряються вогники, випадковим перехожим бачаться примари, чується свист і спів. У самий розпал такого гуляння з поблизу розташованого болота виходить кінь і безперестанку бродить по цвинтарю в пошуках свого вершника. Тварина обходить всі могили, прислухаючись і обнюхуючи їх, в надії зблизитися знову з богатирем. У пошуках допомагали покійні. Своїм ревом і насвистуванням вони намагаються залучити її господаря.

Неподалік від білого коня зазвичай бродять нави, — істоти на зразок чортів. Вороже налаштовані духи нападають на перехожих, доводять їх до самогубства або сильно лякають. Вважається, що вони люблять митися в лазні, тому для відводу бісів селяни витоплювали піч і в передбаннику залишали трохи води і кусочків мила.