24 серпня — Євпатій Коловрат: історія та традиції свята. Сьогодні категорично забороняється пити алкогольні напої.

Сторінки сучасного календаря сповнені неофіційних дат, які широко святкуються в простолюдді. Одна з таких урочистостей відзначається 24 серпня (за Юліанським календарем старого стилю — 11 серпня) на честь шанування пам’яті Євпатія Коловрата і православного страстотерпця Євпла Сицилійського, який прийняв страждання за Христа. Вони жили в різні історичні періоди, але з’явилися прикладом стійкості і щирої віри, інформує Ukr.Media.

Історія життя особистостей

Євпл жив у 3-4 столітті в сицилійському місті Катані. Праведник завжди носив з собою Писання Євангелія і безстрашно проповідував всякому хто зустрічається, чи то атеїст, чи ідолопоклонник. В один з таких днів, коли чоловік доносив промови до натовпу, що зібрався, його схопила стража і доставила до правителя катани Калвісіана. Не злякався святий і зізнався у своїй істинній вірі, викриваючи язичників в омані. За це він був покалічений і кинутий в темницю на 7 діб. Через тиждень проповідник знову постав перед судом градоначальника і продовжив вихваляти Господа. Суддя, збожеволілий від злості, наказав повісити на шию бранця Євангеліє, а потім відрубати язик і вуха. В якості останнього слова Син Божий Євпл невпинно молився, роз’яснюючи присутнім слово Господнє, а потім був страчений через обезголовлення.

Уроджений Євпатій з’явився на світ в 13 столітті під Рязанню. Чоловік обіймав посаду воєводи при дворі князя Юрія. Він відрізнявся незвичайною фізичною силою, мав славу відмінного воїна і був шанований підлеглими як командир. Коли ординці вторглися на землі Рязані, Коловрат поряд з іншими посланцями був відправлений за підмогою в Чернігів, завдяки чому і залишився живий. Повернувшись на батьківщину богатир зібрав армію з наявних чоловіків і відправився по слідах ординців, що напали. Його армія налічувала всього 1700 осіб. Вночі під покровом густого туману і темряви бійці напали на ворога, зломивши його дух. На завершення битви вороги використовували машини для метання каменів, якими раніше облягали стіни фортець, і перебили практично всіх рязанців. Вистояло кілька людей, а сам Євпатій трагічно загинув на полі. Тіло убієнного поховали за всіма традиціями з почестями і повагою до його подвигу.

  Зірка "Форсажу" Двейн Джонсон зіграв весілля на Гаваях

Як дата відзначалася нашими предками

Традиційно на Євпатія Коловрата приймалися за стрижку овець, які вже стали обростати шерстю на зиму. З отриманої в процесі сировини робили нитки, в’язали речі, що допомагають зігрітися в люті холоди, валяли валянки. В цілому день проводили як зазвичай за винятком одного повір’я. Вважалося, що пити в свято строго заборонено. До людини, що випила можуть з’явитися з того світу родичі і покарати її за гріхи.

Ніч на Євпла вважали однією з найстрашніших у році. На кладовищах напередодні відбувається бісівщина — на могилах з нізвідки загоряються вогники, випадковим перехожим бачаться примари, чується свист і спів. У самий розпал такого гуляння з поблизу розташованого болота виходить кінь і безперестанку бродить по цвинтарю в пошуках свого вершника. Тварина обходить всі могили, прислухаючись і обнюхуючи їх, в надії зблизитися знову з богатирем. У пошуках допомагали покійні. Своїм ревом і насвистуванням вони намагаються залучити її господаря.

Неподалік від білого коня зазвичай бродять нави, — істоти на зразок чортів. Вороже налаштовані духи нападають на перехожих, доводять їх до самогубства або сильно лякають. Вважається, що вони люблять митися в лазні, тому для відводу бісів селяни витоплювали піч і в передбаннику залишали трохи води і кусочків мила.