Вважалося, що той, хто захворіє в цей день, довго не зможе вилікуватися.

На 24 січня (за старим стилем — 11 січня) у християн в православному календарі припадає день поминання преподобних Феодосія Великого і Феодосія Антіохійського. У народі він відомий як день Феодосія. По-іншому — Федосій Весняк, бо за погодою судили про час приходу весни, інформує Ukr.Media.

Життєпис

Батьки Феодосія Антіохійського були людьми багатими. Син же їх вибрав подвижницький шлях і вже в юному віці розпрощався з батьківським дахом. Новий притулок він знайшов у келії на березі Ісської затоки біля міста Росс.

Одягнений у вериги і довгу грубу сорочку Феодосій провів у молитвах багато років. Постячись і дотримуючись молитовних правил, зумів вгамувати пристрасті плоті і гнів в душі, очистити розум від поганих думок. Чутки про нього розійшлися далеко. За допомогою стали приходити благочестиві люди. Але навіть ті, хто займався розбоєм, ставилися з повагою до відлюдника. За заступництвом зверталися моряки, адже ім’ям Феодосія заспокоювалися морські бурі. Але подвижник не хотів популярності, намагався уникати суспільства. Тому залишив свій притулок, а згодом біля поселення Маратон влаштував однойменний монастир — Маратонську кіновію, де й відійшов у інший світ.

Феодосію Великому судилося з’явитися на світ в Каппадокії. Він вибрав шлях подвижника, покинувши рідний дім. Попрямував до палестинських земель, де вибрав для життя печеру. Пробувши в ній 30 років, він нескінченно проводив час в молитвах.

Через роки поруч почали збиратися ті, кому захотілося стати його учнями. Зрозумівши, що ченців вже досить велика кількість, Феодосій влаштував монастир. За його молитвами багаторазово відбувалися різні чудові події.

На зорі VI століття в храмі Єрусалиму він вигукнув слова про майбутню анафему (відлучення від церкви) відмовляння почитати 4 Вселенських собори. За це його відправили в ув’язнення, а тоді відпустили. Він прожив довге життя і помер у 529 році, коли йому було 105 років.

  Дружина Влада Ями поділилася з шанувальниками фотографією в шикарному образі

Звичаї у свято

Взимку багатьох людей наздоганяла застуда. Вважалося, що від хвороби вдасться захиститися, використовуючи неприємні запахи. В цей день повністю обходили з димом житло, щоб не підпустити хвороби. Дітлахів заведено було загортати в шкури або у звичайні шуби.

Ще існував звичай паритися в лазні, бо, згідно з повір’ям, пара могла допомогти хворому одужати.

Прикмети

  • Якщо Федосій-весняк був теплим, чекали раннього настання весни з дощами.
  • Потепління в цей день обіцяло швидкий перебіг весни.
  • Якщо вранці випадав сніг, вважали це передвісником студених днів з морозними вечорами.
  • Почути відлуння в лісі — до швидкого початку лютих холодів.
  • Якщо в свято вівці починали буцатися — чекайте вітряної погоди. Овечки, що збилися в кут, віщували непогожі дні.
  • Собака, яка вила, пророкувала хворобу комусь із домашніх.
  • Якщо на Федосія корова трусила копитами, вважалося, що це до холодів. Якщо тварина не хотіла виходити з хліва — до хуртовин.
  • Примітити бурульки в цей день — до теплого лютого.