24 травня — Мокій Мокрий: історія, традиції та прикмети свята. У цей день перебували під забороною посівні роботи, щоб град полів не побив.

Всенародне свято Мокій Мокрий щорічно відзначається 24 травня. За церковним календарем в цей день вшановується Священномученик Мокій Амфіпольський. У народі подію ще прозвали “Днем Мокія Мокрого”: тому що в цей час зазвичай проходять сильні опади, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Святий Мокій проживав в 3 ст. на території сучасної Македонії в місті Амфіполь. З самого дитинства він був вельми побожною людиною, жив при церкві і дослужився до сану пресвітера. У той час за велінням місцевого царя Діоклетіана по всьому королівству почалися масові гоніння на християн. Але Мокій не лякався можливого арешту і тортур і продовжував відкрито проводити служби і вести проповіді.

Святий часто подорожував північними землями Балканського півострова, де долучав язичників-ідолопоклонників до віри Христової.

Одного разу він був запрошений на урочисте язичницьке свято, де святий закликав присутніх прилюдно покаятися і звернутися до віри Господньої. Його тут же схопили і привели на допит до місцевого правителя, де Мокій відкрито і чесно визнав себе християнином. На погрози про розправу, що посипалися з натовпу, він відповідав, що для нього немає прекрасніше долі, ніж віддати життя за Христа.

Бачачи таку впертість, його спочатку просто умовляли прийняти заступництво місцевих ідолів. Потім обіцяли золоті гори і нарешті перейшли до прямих загроз. Але святий лише молився і вимагав зруйнувати нечестивих ідолів.

Тоді його просто кинули в клітку з левами. Але ті лише мирно лягли біля ніг бранця. Після чого мученика відправили в жерло розпеченої печі. Святий ревно молився і вийшов звідти зовсім без опіків. Городяни, які спостерігали за всіма цими небаченими чудесами, масово попросили правителя випустити святу людину.

Але той побоюючись релігійного бунту, відправив Мокія в столичну Візантію до імператорського двору. У супровідному листі, він описав християнського пастиря як особливо небезпечного злочинця. Тому після прибуття в Константинополь (295 рік) мученика відразу обезголовили.

  Дмитро Комаров опублікував фотографії зі своєї першої подорожі по Таїланду

Традиції та обряди

На Мокія Мокрого було прийнято приділяти особливу увагу виконанню домашньої роботи. У цю пору ніхто не трудився ні на землі, ні виконував будь-якої ремісничої роботи.

Крім домашніх турбот 24 травня біля найближчих водойм влаштовувалися різні змагання і розваги. Чоловіки рибалили, а дівиці спускали на воду сплетені власноруч квіткові вінки. Вважалося, що через них можна побачити обличчя майбутнього судженого.

Дощова вода в цей день вважалася цілющою і наповненою особливою енергією. Її збирали в склянки. Потім кип’ятили і використовували в різних цілющих настоянках і припарках.

Ближче до вечора, місцевими шаманами і знахарями проводилися ритуали з метою зберегти майбутній урожай від затоплення і граду. Для цього в полі спалювався мокрий пучок гілок верби.

Прикмети

  • З ранку сонячно і немає дощу — літо буде сухим і спекотним;
  • Якщо дощ пішов після полудня — не припиниться всю найближчу добу;
  • Сирий туман вранці обіцяє рясний урожай грибів восени;
  • Якщо світанок червоний — чекайте грози з блискавками; червоний — піде дрібний дощ;
  • Веселку після дощу в небі високо видно — до сильних вітрів; низько — буде затишшя;
  • Кінь вранці з ноги на ногу переминається і фиркає — день буде холодний і непогожий;
  • Якщо вийдеш в поле до обіду — прогніваєш богів, і вони нашлють град на посіви.