24 травня — Мокій Мокрий: історія, традиції та прикмети свята. У цей день перебували під забороною посівні роботи, щоб град полів не побив.

Всенародне свято Мокій Мокрий щорічно відзначається 24 травня. За церковним календарем в цей день вшановується Священномученик Мокій Амфіпольський. У народі подію ще прозвали “Днем Мокія Мокрого”: тому що в цей час зазвичай проходять сильні опади, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Святий Мокій проживав в 3 ст. на території сучасної Македонії в місті Амфіполь. З самого дитинства він був вельми побожною людиною, жив при церкві і дослужився до сану пресвітера. У той час за велінням місцевого царя Діоклетіана по всьому королівству почалися масові гоніння на християн. Але Мокій не лякався можливого арешту і тортур і продовжував відкрито проводити служби і вести проповіді.

Святий часто подорожував північними землями Балканського півострова, де долучав язичників-ідолопоклонників до віри Христової.

Одного разу він був запрошений на урочисте язичницьке свято, де святий закликав присутніх прилюдно покаятися і звернутися до віри Господньої. Його тут же схопили і привели на допит до місцевого правителя, де Мокій відкрито і чесно визнав себе християнином. На погрози про розправу, що посипалися з натовпу, він відповідав, що для нього немає прекрасніше долі, ніж віддати життя за Христа.

Бачачи таку впертість, його спочатку просто умовляли прийняти заступництво місцевих ідолів. Потім обіцяли золоті гори і нарешті перейшли до прямих загроз. Але святий лише молився і вимагав зруйнувати нечестивих ідолів.

Тоді його просто кинули в клітку з левами. Але ті лише мирно лягли біля ніг бранця. Після чого мученика відправили в жерло розпеченої печі. Святий ревно молився і вийшов звідти зовсім без опіків. Городяни, які спостерігали за всіма цими небаченими чудесами, масово попросили правителя випустити святу людину.

Але той побоюючись релігійного бунту, відправив Мокія в столичну Візантію до імператорського двору. У супровідному листі, він описав християнського пастиря як особливо небезпечного злочинця. Тому після прибуття в Константинополь (295 рік) мученика відразу обезголовили.

  Співачка МакЅим розповіла, чому кілька років тому прийняла рішення припинити концертну діяльність

Традиції та обряди

На Мокія Мокрого було прийнято приділяти особливу увагу виконанню домашньої роботи. У цю пору ніхто не трудився ні на землі, ні виконував будь-якої ремісничої роботи.

Крім домашніх турбот 24 травня біля найближчих водойм влаштовувалися різні змагання і розваги. Чоловіки рибалили, а дівиці спускали на воду сплетені власноруч квіткові вінки. Вважалося, що через них можна побачити обличчя майбутнього судженого.

Дощова вода в цей день вважалася цілющою і наповненою особливою енергією. Її збирали в склянки. Потім кип’ятили і використовували в різних цілющих настоянках і припарках.

Ближче до вечора, місцевими шаманами і знахарями проводилися ритуали з метою зберегти майбутній урожай від затоплення і граду. Для цього в полі спалювався мокрий пучок гілок верби.

Прикмети

  • З ранку сонячно і немає дощу — літо буде сухим і спекотним;
  • Якщо дощ пішов після полудня — не припиниться всю найближчу добу;
  • Сирий туман вранці обіцяє рясний урожай грибів восени;
  • Якщо світанок червоний — чекайте грози з блискавками; червоний — піде дрібний дощ;
  • Веселку після дощу в небі високо видно — до сильних вітрів; низько — буде затишшя;
  • Кінь вранці з ноги на ногу переминається і фиркає — день буде холодний і непогожий;
  • Якщо вийдеш в поле до обіду — прогніваєш богів, і вони нашлють град на посіви.