Петро Сонцеворот церковне свято, яке відзначають 25 червня кожного року. Це свято присвячене пам’яті Преподобного Петра Афонського. За старим календарем ця дата відзначалася 12 червня. За повір’ями, мощі святого зцілюють людей від хвороб. Православні люди моляться святому за здоров’я, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Ідея свята належить православній церкві. В якому році було засноване точно не відомо. За Юліанським календарем відзначали Петрів день 12 червня. У цей день з повагою згадують преподобного Петра Афонського, який закінчив своє життя відлюдником біля Афонської гори, повністю присвятивши себе служінню Богу. Коли преподобний Петро помер, його знайшов мисливець, який прийшов зі своїм братом, одержимим бісами. Доторкнувшись до тіла преподобного, одержимий зцілився. Після цього мощі святого ще не один раз зцілювали людей. Так і за життя Петро зцілював людей, які прийшли до нього і виганяв з них бісів.
Другу частину назви “Сонцеворот” свято отримало від народу. За старих часів, саме цей день був примітний тим, що світлові години після нього коротшали, а ніч додавалася. Тобто відбувався переворот дня в ніч.
Традиції та обряди
У православній традиції в це свято згадують Преподобного Петра Афонського або Онуфрія Великого. Його життя і добрі справи. Віруючі люди в цей день молилися Петру за здоров’я всієї родини, щастя і багатий урожай.
Народні традиції можна дізнатися за іншими найменуваннями свята, які дали його селяни. Доповнення до назви слова “капусник” свято отримало через те, що в день Петра селяни висаджували в ґрунт паростки капусти, огірків і деяких зернових культур в останній раз за літо. Якщо посадити пізніше, то не буде хорошого врожаю. До полуденного сонця висівали зерно білого відтінку: пшеницю, овес, кукурудзу. Після полудня пшоно темного кольору, таке як гречана крупа.
У цей день мужики за традицією ходили на риболовлю на водойми, звідси “Петро-рибалка”. За повір’ям, в цей день з водойм йшли всі злі сутності і можна було купатися нічого не боячись, ловити рибу. Господині традиційно варили на обід юшку з принесеної риби. Що цікаво, юшкою в той час називали будь-який суп, навіть на м’ясному бульйоні.
Для селян у той час сонце було не просто світилом, а й «вікном до Бога» або «Божим оком». У цей день особливу увагу приділяли Сонцю. На заході підіймалися на найвищу височину і молилися, просили світило про здоров’я, велику кількість сонячних днів. Під час обряду поклоніння Сонцю співали пісні, вимовляли хвалебні слова. У цей день люди говорили: “сонце гріє — все добріє” або “як сонечко пригріє вся ягода поспіє”, “що дощем замочило, ясно Сонце просушило”.
Прикмети
У цей день селяни спостерігали згідно з прикметами:
- Велика кількість роси в цей день — до хорошого врожаю і сонячної погоди;
- Якщо в калюжах купаються качки або гуси — до дощової погоди;
- Вечірній туман — до сонячної погоди на тривалий час;
- Якщо пішов дощ, а хмари білі — буде град;
- Яка погода стоїть в цей день, така буде і на сінокіс;
- Чумацький шлях не затуманений — до погоди ясної;
- Якщо в саду велика кількість білок скаче — рік буде дощовий;
- Сон з 24 на 25 червня віщий і збувається протягом тижня;
- Якщо на Петра в ліс піти — нещастя знайти;
- Дощ 25 червня — врожаю не буде;
- Двір і вулиця кишить комахами — літо буде спекотне;
- Люди, народжені в цей день будуть практичні, але тривалий час не зможуть визначити себе в житті;
- Побачити чаплю на височині — до похмурої погоди;
- У ялини гілки дивляться вгору — погода буде хороша;
- Якщо посіяти на Петрів день гречку, то взимку будуть гречані млинці.