Вважалося, що в цей день змії вервечкою в ліс повзуть.

Артамон Змійовик — це день, в який церква поминає священнослужителя Автонома. Він був італійським єпископом. Його ім’я було змінено для співзвуччя на “Артамона”. Подію відзначають 25 вересня. Праведник Автоном постраждав від рук язичників за свою віру. Ця дата знаменна тим, що плазуни, а саме змії, покидали поля і готувалися до зими, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Мученик Артамон проживав в Італії в 4 столітті. Він володів саном єпископа. За правителя Діоклетіана християни були жорстоко гнані. Під час цих гонінь Автоном не піддає ризику людей і йде в невелике поселення. Там він поселяється в однієї віруючої людини. За час свого християнського служіння праведнику вдалося викрити безліч людей, які поклонялися ідолам і звернути їх в християнство. Кількість людей, які прийняли християнську віру, безперервно зростала. Але через деякий час їх стало стільки, що Автоном вирішив збудувати храм для них. Сан пресвітера через деякий час отримує віруюча людина на ім’я Корнилій, який прихистив єпископа.

Імператор незабаром дізнався про праведника і його справи. Він побажав схопити його. Але зробити це у нього не вийшло. Якось раз парафіяни з побудованого святителем храму зруйнували жертовники язичників. Ті у відповідь вирішили помститися і зруйнували побудований храм. Праведний Автоном був замучений ними і пішов з життя. Його кров залишилася на вівтарі. При імператорі Костянтині на цьому місці була споруджена каплиця. Одного разу її розібрали, побудувавши в іншому місці. Але коли розібралися, все було повернуто на місце.

Традиції та обряди

Свято має народну назву “змійовик”. Воно отримало його завдяки активності плазунів в цей день. Ще одна активність буває на день Василіска, який відзначають 4 червня. Тоді плазуни прокидаються. На Артамона Змійовика змії йшли на зимівлю. Люди говорили, ніби Артамон в цей день дає зміям останню можливість побути на волі, потім замикає їх на зиму. Така зміїна активність змушувала багатьох людей відмовлятися від походів в ліс через острах зустрічі з цими плазунами. Мисливці ж, навпаки, збиралися і виходили за здобиччю. Здобич, спіймана в цей день, обіцяла удачу в справах і починаннях. Люди читали змови для захисту від укусу змії.

  «Ми записуємо не звуки, а емоції»

У цей день багато хто організував збір горобини. Ця ягода багата вітамінами. Горобину збирали дуже дбайливо. Зламати гілку під час збору вважалося поганим знаком, і не обіцяло нічого хорошого тому, хто це зробив. Тому при зборі намагалися максимум зривати грона, але гілки не ламати. Частину ягід залишали на дереві, щоб птахи взимку могли знайти собі їжу. З горобини робили заготовки, страви до столу. Деякі люди любили дивитися в цей день, як опадає листя з беріз і дубів.

Прикмети

На Артамона Змійовика багато людей пророкували погоду завдяки народним прикметам:

  • Якщо до цього дня листя закінчувало опадати з дерев, зима намічалася холодною.
  • Дощова погода була передвісником довгої зими.
  • Велика кількість змій також віщувала люту зиму.
  • Гуркіт грому в цей день означав теплу осінню погоду протягом всієї осені.
  • Велика кількість жолудів говорила про тепле майбутнє літо і хорошу врожайність.
  • Коли на деревах залишалося багато листя, це символізувало сильні холоди взимку. А якщо листя практично не було, то зима обіцяла бути теплою.
  • Збираючи горобину поганою прикметою було зламати гілку. Для членів сім’ї це означало настання голодного часу.
  • Непогожу погоду обіцяли і тривалі сутінки. А нетривалі були передвісником гарної погоди.
  • Вважалося, що якщо в цей день людиною буде вбита змія, її чекають біди.