26 червня — Килина Гречишниця: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна хвалитися, розповідати оточуючим про свої перемоги та досягнення — можна наврочити свій успіх.

Більшість старослов’янських свят відображали в собі не тільки містичне розуміння світу, а й були прив’язані до конкретних господарських подій в повсякденному житті наших предків, інформує Ukr.Media.

Однією з таких подій було всенародне свято Килина Гречишниця. Його відзначали щорічно 26 червня. Церквою в цей день поминалася мучениця Килина Старша, Фінікійська (Біблоська).

Приставку “Гречишниця”, свято отримало за те, що в цей час починався традиційний сезон сівби гречаної крупи. Ще одним неофіційним прізвиськом свята було “Килина задери хвости”. Це було пов’язано з щорічним напливом мух, гедзів, комарів та інших комах, що доставляли незручності худобі, від яких та і відмахувалася хвостами.

Історична довідка

Свята Килина з’явилася на світ в 281 р на території сучасного Лівану в селищі Біблос. Вона походила із забезпеченої родини християнських торговців. Коли дитині виповнилося пів року, батьки повезли її на святу землю, де і хрестили дитину.

Через півтора року батько Килини раптово помер. У міру дорослішання дочки, мати, що вимушена була взяти на себе всі торгові справи, найняла Килині в якості вчителя грамоти писаря місцевої церкви, який і долучив дівчинку до богослов’я.

До 10 років Килина вже твердо хотіла стати черницею і присвятити своє життя Господу. Дівчинка була не по роках розумна і часто спілкувалася з місцевими священиками на складні богословські теми.

У цю пору Римською імперією правили язичники Максиміліан і Діоклетіан, які проводили масові гоніння на християн. Тому про незвичайну дівчинку швидко стало відомо наміснику провінції Волусіану. Він тут же повелів схопити дитину і особисто вмовляв, а потім і погрозами намагався відвернути Килину від віри.

Дитину жорстоко били, але вона стійко прийняла смерть від розпечених прутів, якими їй пронизали голову, а тіло кинули біля міських стін. Вночі до того місця з’явився ангел. Він торкнувся голови дівчинки: та ожила і вилікувалася від усіх ран. А пізніше сама прийшла в покої до Волусіану, як доказ існування Бога і його безмежної могутності.

  Чілдрен Кінофест безкоштовно покаже дитяче кіно в Україні та Польщі

Шокований намісник звинуватив Килину в чаклунстві і наказав повторно обезголовити дівчинку. Ну по дорозі на ешафот, Господь прийняв її душу. Кат, злякавшись кари намісника, зрубав голову вже у мертвого тіла.

Народні традиції та обряди

На 26 червня традиційно стартувала сівба гречки. Всі роботи необхідно було починати строго засвітло, інакше вважалося що посіви погано зійдуть.

На Калинин день на Русі існувала традиція у великих кількостях готувати гречану (мирську) кашу. Її варили у величезних котлах, а потім роздавали всім бажаючим, які дякували кухарям, молилися за їх благополуччя і бажали рясного врожаю.

На Килину Гречишницю щорічно траплялося нашестя комах, що доставляли проблеми худобі. Тому ще затемна, поки мошкара спить, тварин відганяли далеко на пасовища, а до середини дня повертали назад в хлів.

Молоко в цей день вважалося особливо шкідливим. Після доїння корів, його тільки виливали.

Прикмети

  • Мошкари вранці багато — до теплої і ясної погоди;
  • Чим більший овід, тим рясніший гречаний урожай;
  • Якщо 26 червня засадити землю огірками, у хорошої людини вони вродять зеленими і міцними, а у поганої — жовтими і млявими;
  • Бджіл навколо багато — серпень буде сухим, майже без дощів.