В цей день не можна було лаятися, бо погані слова притягували нечисту силу.
День Євстратія припадає на 26 грудня. Церква шанує святого мученика Євстратія і його послідовників: Євгенія, Авксентія, Ореста і Мардарія, інформує Ukr.Media.
На Русі день називали відьминими посиденьками. Люди вірили, що нечиста сила будує змови, відьми чаклують, намагаючись нашкодити сонцю, викликають заметіль.
Історія свята
Назвою день зобов’язаний Євстратію — одному з мучеників, загиблих за християнську віру. У Римській імперії на чолі з імператором Діоклетіаном проходили страшні гоніння за християнами. Їх вважали іновірцями і відступниками. Всіх представників віри катували і прилюдно стратили. Багато християн приховували свою прихильність до цієї релігії. Однак були ті, хто сміливо йшов на смерть, але не зрікався і відкрито сповідував віру в єдиного Бога.
Одного разу служителя Аравійської церкви Авксентія зловили і, посадивши у в’язницю, катували, щоб той зрікся своєї віри. Але не змогли нічого добитися. І Авксентія обезголовили. Присутній при страті воєначальник Євстратій надихнувся силою віри християнина. Він вирішив відкрито заявити про те, що сповідує християнську віру і закликав інших приєднатися до нього. За це Євстратій був підданий жорстоким мукам і живцем спалений.
Проста людина Мардарій наслідував приклад убитих християн і теж був страчений. Іншого віруючого Євгена позбавили рук, ніг, і відсікли голову. Та ж доля спіткала Ореста. Він, як і інші, зізнався в християнській вірі і мученицько загинув у вогні.
Всі ці люди за свою жертовність були зведені в лик святих і шануються церквою.
Традиції та обряди
У цей день не можна матюкатися. Злі слова залучають нечисту силу. Відьми можуть забрати лихослівця і використовувати у своїх цілях.
На Євстратія ходять до церкви і моляться за благополуччя в будинку. Просять захист від злих сил. Згадують покійних.
У грудні часто спостерігається снігова погода з хуртовинами. Слов’яни вірили, що це справа рук відьом. Вони бояться сонця, тому намагаються позбутися від нього всіма силами. А люди всіляко намагалися їм перешкодити. Тому всі вуличні віники забирали в будинок. Інакше відьми заметіль наметуть. А вдома на кухні жінки міняли місцями посуд, ховали або кидали рогач, закривали заслінку в печі. Щоб відьма не увійшла в будинок, під поріг сипали сіль.
На Євстратія намагалися ходити пішки. А коня не запрягали, боячись накликати біду в будинок. Особливо білого коня не можна було використовувати. Інакше смерть близької людини неминуча.
Ті, у кого хворіли близькі люди йшли на дзвіницю. Щоб хворий швидше видужав, потрібно було доторкнутися до дзвону і прошепотіти йому ім’я. А дзвонарю належало заплатити.
Через часті хуртовини в ці дні намагалися далеко від дому не їхати, щоб відьми в буран не завели і не згубили. А якщо подорожнього заставала заметіль в дорозі, потрібно було взяти нитку або мотузку, зав’язати один кінець вузлом і кинути під ноги. Вузлик показував напрямок до будинку.
Прикмети
Слов’яни вірили, що починаючи з Євстратія, по кожному дню можна визначити яким буде один місяць майбутнього року: 26 грудня — січень, 27 Грудня — лютий, 28 грудня — березень і так до наступного року.
Є й інші цікаві прикмети:
- Якщо сонце сіло в хмару, буде хуртовина.
- Птахи на снігу гуляють, значить потеплішає.
- Ніч ясна — буде морозний день.
- Якщо місяць рогатий, і на ріг можна повісити відро, снігу не буде.
- Сніг надує — хліба прибуде.
- Якщо собаки виють, морозно буде.