26 грудня – день пам'яті святого Євстратія: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні віники біля входу залишати не можна, тому що відьми з їх допомогою піднімуть вихор, щоб сонце замести.

Всенародне свято день Євстратія прийнято відзначати в грудні, 26 числа. За православним календарем, це дата поминання мучеників Євстратія, Авксентія, Євгенія, Мардарія і Ореста Севастійських, інформує Ukr.Media.

У народі дату назвали Відьминими посиденьками, так як вважалося, що 26 числа вся чаклунська нечисть збігалася воєдино, щоб сильними хуртовинами закрити від людей сонце.

Історична довідка

На початку 4 століття, під час царювання в Східній Римській імперії правителя Діоклетіана, почалися масові гоніння на християн. В цей час в місті Севастія був спійманий, заарештований і залишений гнити в підземеллі пресвітер Аравійської Християнської Церкви Авксентій. Щоб домогтися зречення від віри, язичницькі кати катували його тіло всілякими способами, але пресвітер володів твердою волею і не зламався.

Захоплений подібним подвигом місцевий глава в’язниці на ім’я Євстратій, теж був християнином, але зі страху репресій до цього тримав все в таємниці, за прикладом Авксентія, вирішив відкритися і зізнатися в християнстві не криючись.

В покарання за подібну зухвалість, місцева влада тут же зрадила його вогню прямо перед тюремними воротами. Коли полум’я згинуло, Аквсентія на тому ж місці стратили шляхом усікновення голови.

Селянин Мардарій, що спостерігав за стратами з натовпу, не побоявся прилюдно зізнатися у вірі до Господа і був третім у списку страчених в цей день. Він прийняв мученицьку смерть вниз головою.

Його племінник Євген, бачачи весь цей кошмар, намагався заступитися за дядька. Розпорядник страт наказав відсікти йому руки і ноги, а потім обезголовити.

Простий стражник тюремної варти Орест, дивлячись на безчинства, що творяться, теж зізнався в слідуванні заповітів віри Христової, за що був засмажений на залізній плиті.

Народні традиції та обряди

  31 січня — день святителя Афанасія: історія, традиції та прикмети свята

Люди вірили, що на Євстратія особливо сильно біснується нечиста сила. Диявольські посіпаки намагаються стягнути сонце з небосхилу — щоб те не висвітлювало світ людям, тому що його світло для нечисті противне і згубне.

Бісівські виродки дуже люблять лайку, тому суворо заборонялося лихословити.

Щоб зменшити розгул снігової хуртовини, господинями було прийнято забирати дворові мітли і віники в будинок. Вважалося, що ними нечисть зганяє пургу і хуртовину до будинку.

26 грудня всі намагалися ні куди не їздити. Якщо потреба все ж змушувала, відправлялися з двору тільки на санях з білим конем в упряжі. Люди вірили, що якщо виїхати на коні іншого забарвлення, то обов’язково залучиш смерть близького в будинок.

Тільки в цей день можна було просити дзвонаря про лікування хворих. Він повинен був подзвонити в найбільший, а потім і в найбільш малий дзвін, промовляючи про себе ім’я хворого.

Прикмети

  • Якщо на вулиці зустріти чужу кішку — до нещастя в будинку;
  • Сонце світить яскраво — то весь січень буде стояти безхмарна, але морозна погода;
  • Жінці розлити воду з відра в коромислі-до швидкої вагітності.