26 липня — Гаврило Літній: історія, традиції та прикмети свята. Не слід сьогодні брати або давати гроші в борг, інакше до кінця року не позбутися фінансових труднощів та боргів.

Старослов’янські свята на Русі гармонійно поєднували в собі успадковану від предків систему язичницьких уявлень про навколишній світ зі строгими канонами православної обрядовості, інформує Ukr.Media.

Одним із прикладів подібних свят є Гаврило Літній. Воно відзначається щороку 26 липня. У православ’ї в цю пору святкується Собор Архангела Гавриїла.

Історія життя святого

Гавриїл є одним з вищих архангелів раю. За велінням Господнім він навчав і підтримував пророка Мойсея в період написання тим старозавітної книги Буття. З благословення Архангела пророк Даниїл зміг зробити своє пророкування про долю обраного іудейського племені.

Також Архангел Гавриїл невпинно стежив і вберігав від різних напастей предків Спасителя, починаючи з його бабусі праведниці Анни. Він же приніс радісну звістку про пришестя Ісуса на землю.

Гавриїл вперше відвідав трирічну Марію (майбутню Богородицю) коли та в трирічному віці прийшла з батьками для хрещення в храм. Відтоді Архангел невпинно супроводжував її по життю, поки Богородиця не завершила свій мирський шлях.

Архангел Гавриїл з’явився перед священником Захарією і пророкував тому про появу сина Іоанна (який став Іоанном-Хрестителем). Через пів року після цієї події Гавриїл постав перед Марією зі звісткою про непорочне зачаття нею Христа. Також він попередив Йосипа (мирського чоловіка Марії) про наміри царя Ірода знищити всіх немовлят і наказав їм терміново покинути Юдею і відправитися в Єгипет.

Коли Христа розпинали на хресті, Господь послав Гавриїла, щоб зміцнити дух Спасителя. А після страти Архангел з’явився жінкам, які несли миро до тіла розп’ятого, і сповістив їм про воскресіння Ісуса.

Народні традиції та обряди

На Гаврила Літнього народ продовжував прибирати з полів урожай зерна і снопи скошеного сіна, що йде на зимове прогодування домашньої худоби. Якщо в стозі траплялося багато травинок, які ще не встигли висохнути, його розбирали і перестилали досушувати. Інакше пріла трава могла погубити всі запаси сіна на зиму.

  Екс-солістка «ВІА Гри» Альбіна Джанабаєва припинила співпрацю з Костянтином Меладзе

Архангел Гавриїл вважався традиційним помічником проти втоми і фізичної немочі. Селяни молилися до нього про допомогу, щоб зібратися з силами і успішно завершити всі польові роботи до настання осінніх холодів і затяжних дощів.

У цей день строго заборонялося різати худобу: вважалося, що таке м’ясо не тільки не піде на користь, але і витягне всі сили, висмокче життя з того, хто його скуштував на багато місяців вперед.

26 липня було хорошим часом для сватання, особливо якщо це стосувалося дорослих вдових жінок. Люди вірили, що союз укладений в цю пору буде особливо міцним, а діти, народжені в такому шлюбі, проживуть довге життя і будуть відрізнятися відмінним здоров’ям.

Повір’я та прикмети

  • На Гаврила земля мокра і борозна на полі туго йде — урожай овочів буде рясним;
  • Якщо в цей день пішла злива — ніякого врожаю восени не чекай;
  • Чим більше дощить 26 липня — тим холоднішою буде майбутня зима;
  • Якщо з ранку хмари по небу швидко пливуть — ближче до вечора погода зіпсується;
  • Граки зграєю літають — осінь буде короткою, але прийде рано;
  • Мурахи купою копошаться — скоро різко похолодає;
  • Жаби з боліт на берег вистрибують — до грози.