До дня святого присвячене прибирання всіх кореневих овочів, крім ріпи.

День Корнилія святкується 26 вересня, відповідно до церковного календаря. Це свято називається так на честь сотника Корнилія з Кесарії Палестинської. Він був першим язичником, який прийняв християнство. Повне оповідання про Корнилія знаходиться в книзі Нового Завіту “Діяння святих апостолів”, події якої відбуваються після звістки про настання Царства Божого, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Спочатку Корнилій був язичником, але здійснював багато добрих християнських справ. Одного разу він молився Богу, як раптом перед ним постав Ангел, який наказав відшукати святого Петра. Корнилій здійснив настанову, після чого Святий Петро хрестив його.

Прийнявши слово Боже Корнилій все життя слідував за Петром, проповідував християнство і досяг звання єпископа.

Найбільш відомим Корнилій став завдяки випадку в місті Скепсії, де відбувалося ідолопоклонство. Корнилій був відправлений туди з метою проголошення проповіді. Зайшовши всередину язичницького монастиря, він зачитав молитву, що призвело до землетрусу і храм був зруйнований. Внаслідок це стало доказом істинної віри для жителів міста і його правителя. Незабаром вони вирішили прийняти православ’я і хреститися.

Корнилій прожив за заповідями Божими довге життя і був похований поруч зі зруйнованим ним язичницьким храмом.

Традиції та обряди

У давні часи на Русі основною традицією в день Корнилія була остання збірка коренеплодів з городу і насадження саджанців на зиму, таких як яблуня і смородина.

Перед початком збору коренеплодів із землі люди вимовляли молитву святому Корнилію. Збір потрібно було зробити до перших заморозків, оскільки коренеплоди могли загинути. Винятком була ріпа. За традицією її залишали аж до 28 вересня, коли проходило свято Микити Ріпоріза.

Викопані овочі служили інгредієнтами для безлічі простих смачних страв.

  Олена Шоптенко і Дмитро Дікусар розповіли, чи спілкуються після розлучення

З моркви робили корисні салати, вживали вареною. Коренеплоди редьки дрібно нарізали шматочками або терли, засипали сіллю і залишали настоятися. В процесі вона виділяла багато соку, до неї додавали олію або квас. Ріпа — універсальний продукт, який використовувався в сирому, вареному і пареному вигляді. Буряк же йшов на борщі.

В цей день також збирали хрін. У давнину його додавали для більшої пікантності не лише до страв з м’яса або риби, а й при солінні грибів, помідорів, огірків. Вже тоді люди ставилися до хріну з повагою, знали про його велику користь проти простудних хвороб і використовували для стимуляції роботи шлунка. Зберігали добре очищені коріння в ящиках, наповнених піском, в погребі або землянці. Хоч хрін не боїться морозу, викопати його до заморозків було важливо, щоб він не втратив свої цілющі властивості.

Прикмети

У цей святковий день існувало багато прикмет, особливо пов’язаних з наступаючою зимою. Це тому, що люди повинні були бути підготовленими до ранніх морозів або до суворої зими. Ось деякі з них:

  • Якщо в цей день не прибрати всі коренеплоди — до невдачі.
  • Хороший урожай редьки означає багатство в будинку.
  • Дощ в день Корнилія до багатого врожаю в наступному році.
  • Туман ввечері — значить вночі буде дощ.
  • Також дощ віщували опущені гілки сосен і ялин.
  • Червоний місяць вночі — найближчі дні будуть вітряні.
  • Якщо кури злиняли раніше цього дня — слід чекати теплу зиму.
  • Буде морозна і люта зима, якщо на дубах залишилося багато жолудів.
  • А якщо граки вже полетіли на південь — незабаром піде сніг.
  • На погану погоду вказували бульбашки в канавах з водою на вулиці.
  • Сватання і весілля в день Корнилія — до нещастя.
  • Якщо дівчина подасть своєму молодому чоловіку на обід чорну редьку — він кине її.
  • Якщо пара удвох з’їсть одну ріпу з медом — до щасливого сімейного життя, здоров’я.
  • До поганих подій може привести ворожіння на дзеркалі в цей день.
  Седокова презентувала новий кліп в якому показала ексклюзивні кадри з весілля