14 березня — Євдокія Веснівка: історія, традиції та прикмети свята. У цей день не варто будувати плани на майбутнє, адже вони не здійсняться.

Євдокія Веснівка святкується щороку 14 березня, а в колишні роки народно-християнське торжество святкувалося 1 березня, інформує Ukr.Media.

Такий обряд, як спів веснянок, вплинув на появу назви «Веснівка». Свист перших весняних вітерців викликав у людей асоціації, які вплинули на вибір ще одного слова в позначенні свята — «Свистунка». Та й птахи з дикими звірами теж видають свистячі звуки, радіючи першим теплим весняним дням.

Жінки в селах з цього часу приймалися ткати, чим і займалися до початку посівних робіт. Рекомендувалося білити тканину в березневій талій воді, яка вважалася особливою, цілющою.

Історія свята

У далекому минулому на території Іліаполя Фінікійського жила дуже красива дівчина, яка була родом з Самарії. Коли була молодою, то продавала своє тіло, неабияк нагрішивши. Однак через деякий час таких безладних зв’язків залишилася з одним чоловіком, який на ній одружився. Таким чином Євдокія стала заможною і поважною жінкою.

Почувши описи Страшного Суду і Другого пришестя, жінка перелякалася, згадавши про свої гріхи.

Чернець Герман, який справив на неї сильне враження, став її духовним наставником. Жінка прийняла хрещення, пішла в монастир, роздавши свої гроші жебракам. Пізніше стала ігуменею. Зцілювала і наставляла людей, допомагала тим, хто потребував, мандрував і жебракував. Але через наклеп намісника Діогена, який захотів її дістати, але отримав категоричну відмову, уславилася чаклункою і була страчена за допомогою відсікання голови без будь-якого суду. Перед смертю її катували, але вона не відмовилася від християнської віри.

У народі вірили, що Євдокії Бог передав ключі від вод, що розливаються навесні, а також дав завдання щорічно пробуджувати землю від холодного зимового сну, подібного смерті.

Як вважали люди, свята могла за своїм бажанням пропускати або затримувати настання весни.

  2 травня — Тимофій Грядочник: історія, традиції та прикмети свята

Традиції та обряди

У цей день співають веснянки, підіймаючись на дахи або пагорби. Зазвичай ці обряди виконують дівчата і діти, іноді дорослі жінки. Цими піснями закликають весну.

Чоловіки стурбовані роботами на полі, які їх незабаром чекають. І в день свята вони шукають робітників, щоб було кому виконувати польові роботи, так як під час свята термін найму на зиму завершувався, і потрібно відшукати людей для весняних робочих обов’язків.

Саме в цей день закінчувалися терміни зимового найму і починалися найми для праці навесні.

У денний час відправлялися в ліс, щоб набрати сухих гілок і затопити піч. А також скидали замети з дахів. Вважалося, що якщо затопити піч в цей день, то і весна порадує теплими днями. Під поріг розміщували вологу тканину і дивилися вранці: якщо ганчірка промерзала, то це означало, що навесні ще буде холодно. А також розглядали бурульки, бо якщо ті ще залишалися довгими, то це означало, що льону буде багато.

Прикмети

  • Якщо вітер теплий — то буде дощити влітку.
  • Коли погода радує, то і літо буде теплим.
  • Якщо заморозки прийшли — гречка погано вродить.
  • Пішов дощ — хліб відмінно вродить.
  • Ворони розкричалися — гряде потепління.
  • Бабак посвистує — буде тепло.
  • Курка втамовує спрагу талою водою — морози ще прийдуть.
  • Крім того, вважається, що в цей день варто збирати талу воду, розтоплюючи чистий сніг, щоб вилікуватися від різних захворювань.