26 жовтня — День святого Дмитра: історія, повір'я та прикмети свята. Сьогодні не можна лаятися, сперечатися і лихословити, вся сім'я повинна зібратися разом.

Одним з найбільш яскравих святих, що однаково глибоко шанований як Східною, так і Західною християнською церквами, є великомученик Димитрій Солунський. У православній традиції день святого Дмитра відзначається щорічно 26 жовтня, а в католицькій — 9 квітня, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Згідно з церковними хроніками, Димитрій був знатного походження: він походив з родини римського проконсула, намісника імперії у Фессалоніках і всієї Нижньої Паннонії (суч. Греція і Південні Балкани). Попри високе походження, його батьки таємно були християнами. Тому хлопчик був хрещений при народженні і виховувався відповідно до християнських цінностей. Після смерті батька, Дмитро успадкував його пост.

Ризикуючи накликати на себе гнів Риму, він відкрито зізнався в прихильності до християнства, проповідував в місті і звернув до Христа багатьох місцевих жителів. Звістки про намісника-християнина швидко дійшли до кесаря Максиміліана-Відступника: затятого язичника, який ненавидів все, що було пов’язано з Христом. На момент отримання доносу, він якраз проїжджав через Балканський регіон повертаючись з чергової війни проти слов’янських племен. Дізнавшись про те, що відбувається в провінції, Максиміліан прийшов в сказ, звернув з маршруту і спішно прибув до Фессалоніків.

На той момент намісник вже встиг роздати бідним все своє майно і жив при місцевому храмі, займаючись адміністративними справами і щодня проповідуючи там же. Незабаром він постав перед імператорським судом, де Максиміліан за старою римською традицією засудив його битися гладіатором на арені, поки той не прийме смерть від меча. Подібна “відстрочена страта” практикувалася щодо всіх знатних християн того часу.

У першому ж поєдинку, Димитрій, який виступав у парі ще з одним бранцем-гладіатором на ім’я Нестор, убили римського чемпіона Лія, викликаного спеціально зі столиці, щоб розправитися з відступниками. Зганьблений результатом поєдинку Максиміліан, велів негайно стратити на місці обох мучеників. Їхні тіла були поховані рабами біля міської стіни.

  На Одеському кінофестивалі покажуть найкращі фільми часів незалежності

Один з колишніх слуг намісника на ім’я Ліпп, звернений священномучеником в справжню віру, взяв його окроплену кров’ю ризу і перстень, за допомогою яких згодом зробив багато зцілень і різних чудес.

Народні повір’я та прикмети

  • На Русі святий був традиційним заступником всіх людей, які страждали від гніту загарбників. До нього молилися перед битвами з монголо-татарськими ордами, під час грабіжницьких нальотів половців, печенігів і Кримського ханства, відбиваючи напад Тевтонського ордена.
  • На день святого Дмитра суворо заборонялося тримати в руках будь-яку зброю, крім того, що використовувати в якості робочого інструменту (кухонний ніж, сокира дроворуба, ковальський молот і тд.).
  • Хлопчиків народжених в цей день охоче навчали військовій справі і більшість з них пізніше становили основу княжої дружини.
  • На стіл в цей день господині намагалися подавати якомога більше м’ясних і рибних страв. Вважалося, що таким чином вони віддавали хвалу святому-воїнові (до того ж через 2 дні починався Різдвяний піст).