Щоб сьогодні налякати нечисту силу — потрібно частіше умиватися.

День Филимона відзначається 27 Грудня. Церква в цей день згадує святих мучеників, загиблих за християнську віру: Фірса, Левкія, Каллиника, Филимона, Аполлонія, Аріана і Феотиха, інформує Ukr.Media.

У народі це день чистоти. Вважається, що в день Филимона все навколо повинно бути очищене водою, у тому числі тіло і душа людини. А бруд приваблює і породжує нечисть. У цей день заведено очищатися не лише фізично, а й духовно. Віруючі християни відвідують храм, сповідуються.

Історія свята

Коріння цього свята йде далеко в Єгипет, до часів правління імператора Діоклетіана у 250-287 рр.. На цих землях ще тільки зароджувалося християнство. Люди поклонялися язичницьким богам. А на християн влаштовувалися гоніння. Їх жорстоко мучили і вбивали.

Святий Левкія, який жив у Кесарії в 250 роках, поплатився життям за те, що став на захист християн, викрив правителя Кумврикія. Святого Фірса жорстоко катували, але він все витримав, не зрадив свою віру. Захоплений цими подіями язичник Каллінік прийняв християнство, почав відкрито сповідувати, за що був страчений.

Святий Аполлоній був церковним читцем, проте приховував свою прихильність до християнства. Він пішов на хитрість. Коли прийшов час підносити жертву ідолам, Аполлоній попросив одного з язичників зробити підношення за нього. Але язичник відмовився. Це був музикант Филимон, який, як виявилося, теж сповідував християнство. Під час обряду Филимон відкрито заявив про свою віру. Побачивши це, Аполлоній теж наважився і приєднався до Филимона. Згодом обох жорстоко катували, повісили на дерево, стали стріляти і кидати каміння. Одна зі стріл відскочила і потрапила в обличчя головного ката імператора. Той позбувся ока. Цим катом був Аріан. Вмираючи, Филимон покликав до себе Аріана, сказав, що той вилікує свої рани землею з могили мучеників. Аріан не повірив, але зробив, як сказав Филимон. І знову отримав зір. Так кат повірив у Бога, прийняв християнську віру. Щоб спокутувати свої гріхи разом зі своїм другом і охоронцем Феотихом добровільно пішов на страту. Всі ці люди мучилися і вмирали за віру. Тому церква звела їх в лик святих і шанує в один день.

  Екс-дружина Барі Алібасова розповіла про репетиції його похорон

Традиції та обряди

В кінці грудня найдовші ночі і короткі дні. Це лякало людей. Так з’являлися різні повір’я, які передавалися з покоління в покоління.

Народ вірив, що в день Филимона межі між світами стираються і нечисть виходить на свободу. Тільки вода здатна захистити від неї. Тому всі старанно прибирали вдома і милися самі. Все повинно було виблискувати. У будинку обов’язково було багато води. У цей день воду наділяли чудодійними властивостями. На неї робили змови від хвороб та інших бід. Використовували заговорену воду дбайливо, нею вмивалися, коли хворіли.

До вечора топили баню, старанно парилися з віниками, іноді по кілька разів. Домашню піч топили осиковими дровами, щоб очистити будинок від злих духів.

Зайвий раз виходити з дому боялися. Особливо берегли дітей і молодих незаміжніх дівчат. Боялися, що їх перевертні вкрадуть. Виходячи назовні, вмивалися водою. А в кишені тримали вугіллячко.

Прикмети

В день Филимона існує багато прикмет. По погоді в цей день передбачали, яким буде літо. Так якщо 27 грудня був снігопад і вітер, значить, літо буде хорошим, принесе багато врожаю. Якщо тепло, то літо буде теплим. Непогожий день — непогоже літо.

Також визначали погоду на майбутній день:

  • Якщо іній, то завтра чекайте сніг.
  • Звірі ховаються, тиснуться — до морозу.
  • Синява над лісом — до бурану.
  • Мінлива погода — до відлиги.
  • Ясне небо, яскраві зірки — до тріскучого морозу.

Ці прикмети перевірені століттями. Деякі з них збуваються.