Починати щось нове у цей день не варто.

Філіппов день, який заведено відзначати 27 листопада, одне з добрих і незвичайних свят, яке залишили нам предки. Сьогодні ці події здаються трохи наївними, але все ж сучасні люди далекі від природи, а попередні покоління відчували з нею єднання, знали безліч прикмет і вміли попросити у вищих сил благополуччя і щастя, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Філіппов день відзначався слов’янськими народами, коли осіння пора майже підходила до кінця, — 14 листопада. Так як він випадав на початок Різдвяного посту, або Пилипівського, так він і називався — Пилипівський. Зараз свято відзначається 27 листопада, і все також, хто залишився вірний звичаям минулого, дотримується в цей день всіх традицій і заборон, які були давно придумані.

Традиції та обряди

Майже всі весілля до цього дня були зіграні. Хто не встиг повінчатися, повинен був поспішити: у Філіппов день це був останній термін, і на наступний день починався Різдвяний піст, а значить йти під вінець суворо заборонялося.

Жінки до цього дня попрацювали багато і сумлінно. Тому, що в Філіппов день їм не дозволялося шити і ткати, в’язати і займатися домашньою роботою. Можна було тільки зробити ляльку-пилипівку, яка ставала оберегом рукодільниці та її сім’ї. У неї повинно було бути 6 рук, щоб господиня все встигала. Одягали таку помічницю в ошатний сарафан і зашивали в нього монетку і зерно, щоб достаток і їжа залишалися завжди в будинку. Обличчя у пилипівки було порожнє, щоб вона тільки допомагала, а не стежила за господинею.

У цей день молилися апостолу Пилипу, щоб він допоміг вилікуватися від різних хвороб. Особливо просили допомоги люди, у яких був поганий зір або хто знаходився в печалі і скорботі. Допомагав апостол і тим, кого вкусила змія.

  Пугачова в шкіряній міні-спідниці захопила серця шанувальників

Свято відзначалося щедрим застіллям, намагалися поїсти смачно і ситно перед довгим постом. На святковий стіл ставили все, що було зібрано на городі, забивалася домашня худоба, і з неї готувалися смачні страви. Попереду були 40 днів посту і звернень до Бога. І в останній день перед таким випробуванням народ веселився шумно і весело.

Не забували і домовика. Спеціально для нього виносили на ганок і у двір смачну їжу, щоб він подбав про домашню худобу і не пускав в будинок голод і холод. Повинен був він відважувати від будинку вовчі зграї, які в студений час намагаються дістатися до домашньої живності. До цього хранителя домашнього вогнища зверталися з повагою, господарі кланялися і, запрошуючи пообідати, називали його не лише домовиком, а й батьком.

Вважалося, що ворожіння 27 листопада ввечері обов’язково розкажуть правду. В основному займалися цим таїнством дівчата і жінки. Використовували вони вареники, начинивши різними спеціями. Якщо траплялася начинка солодка — попереду чекала любов, якщо з перцем — до неприємностей, солона — значить доведеться поплакати. Кріп символізував ревнощі, а петрушка порожні клопоти.

Прикмети

Народні спостереження завжди виправдовувалися.

  • якщо цей день видався теплим, вранці немає інію, не буде хорошого врожаю;
  • погода зміниться, якщо горобці цвірінькають;
  • якщо іній в ранковий час випав, особливо добре виросте овес;
  • пройшов сильний дощ, значить, пшениця буде в надлишку;
  • погода сніжна і вітряна, з затягнутим хмарами небом принесе в другій половині травня негоду;
  • якщо річка покрилася льодом, значить буде влітку хороший улов.