27 травня — Сидір Бокогрій: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна лаятися, сваритися, вступати в конфлікти — до негараздів та перешкод у різних сферах життя.

Сидір Бокогрій — улюблене народом свято, яке щороку відзначали на Русі 27 травня (14 травня за старим стилем). За православним календарем це дата поминання двох святих, що мають давньогрецьке ім’я Ісидор (в народі Сидір): Ісидора Хіоського і Ісидора Твердислова. Народна назва Бокогрій була дана святу за те, що за повір’ями він ставав початком відліку справжнього літа, приходило тепло, яке приносили на крилах перелітні птахи, вщухали холодні вітри з півночі (їх називали сівери), інформує Ukr.Media.

Історія свята

Мученик Ісидор почав свій життєвий шлях в 3 столітті в Олександрії. Переселившись, більшу частину життя провів на острові Хіос, розташованому в Греції. Жив скромно, дотримуючись християнських заповідей. Влаштувавшись на службу у військо римського імператора Декія, Ісидор залишився істинним християнином. Він відмовився брати участь у жертвопринесенні язичницьким божествам, за що за доносом був відправлений на заключення. У темниці Ісидора жорстоко катували, але він залишався стійким у своїй вірі і продовжував славити Господа. За наказом лютого полководця бранцеві відрізали язика, але той вимовляв слова так само ясно, а ось той, хто віддав наказ, позбувся мови. Ісидору відрубали голову, а тіло викинули за міську стіну. Пізніше християни знайшли і таємно поховали його останки. Це сталося в 251 році.

Історія Ісидора Твердислова почалася багато пізніше в Німеччині. У 15 столітті в родині багатих католиків народився хлопчик. Подорослішавши він роздав своє багатство і відправився мандрувати по світу. Діставшись до Русі, чоловік прийняв християнство і оселився в Ростові. Він вів життя аскета, цілими днями блукаючи вулицями. Повернувшись на ніч у свою стару хатину, юродивий до ранку читав молитви. За благочестя і відданість вірі, Ісидору був посланий дар. З цього часу він міг бачити події майбутнього і творити чудеса. Згодом його стали іменувати Твердисловом, за те, що все сказане ним здійснювалося в точності. Блаженний Ісидор помер в 1474 році, його поховали на місці хатини, в якій він прожив довгі роки. Пізніше на цьому місці була побудована церква Ісидора Блаженного на валах, куди перенесли мощі святого.

  День стійкої гастрономії відзначається 18 червня

Традиції та обряди

Оскільки селяни знали, що після Сидора Бокогрія приходить тепло, вони намагалися до цього дня зорати поле, щоб встигнути до початку дощів. У народі свято іменували Огірочником. Огіркову розсаду господині переносили у відкритий ґрунт саме в цей день. Але при цьому дивилися і на інші прикмети. Південний вітер на Бокогрія обіцяв, що огірки, посаджені сьогодні, виростуть міцними і солодкими, а засолені простоять довго, не скиснуть. А при північному з посадкою варто почекати. Майбутній урожай передбачали і по погоді — теплий день і безхмарне небо обіцяли багато соковитих плодів. Ще на Сидора садили льон, але для посіву чекали поки подасть голос зозуля і дивилися на верби (звисає з гілок або пластівцями злітає на землю пил — сіяти льон не можна). Також на Бокогрія проводили обряд на багатство. Треба було прочитати змову, а потім кинути через ліве плече жменю насіння лопуха.

Прикмети

  • День Сидора Бокогрія не радує теплом — не варто чекати літньої спеки, буде прохолодно;
  • Ластівки літають високо — буде ясно і тепло, літають низько над землею — чекайте дощу;
  • Вітряно і холодно — погано зійдуть огірки;
  • Перелітні птахи, що повернулися, літають зграями — прийшла пора радіти справжньому теплу і не боятися заморозків;
  • Якщо, побачивши перших ластівок, дівчина вмиється молоком, вона надовго збереже красу і молодість;
  • Туман з ранку обіцяє хороший урожай ягід влітку.