27 травня — Сидір Бокогрій: історія, звичаї та прикмети свята. У цей день добре садити не тільки огірки, але і всі види коренеплодів, цибулинні, бульбові культури і квіти.

27 травня православні християни всього світу відзначають дату шанування праць мученика Ісидора Хіоського і Ісидора Твердислова (за Юліанським календарем — 14 травня). У цих святих були різні життєві шляхи, але єдина мета в служінні єдиному Творцеві, заради якої вони відреклися від мирських спокус. Наші слов’янські предки називали цей день інакше — Сидір Бокогрій, тому як на цей період часу припадали перші по-справжньому спекотні дні, інформує Ukr.Media.

Історія житія преподобних

Мученик Ісидор жив в середині 3 століття на півострові Хіос в Малій Азії. Про дитинство і юнацький вік святого достеменно нічого не відомо. Усвідомлене буття юнак проводив у молитвах, дотримуючись звичаїв цнотливості і слухняності. Будучи вже в зрілому віці він був призваний до лав воїнів армії імператора Траяна Деція. Згідно з наказом правителя всі бійці зобов’язані були принести жертву і схилитися язичницьким богам, але Ісидор відмовився. Обурений воєноначальник Нумерій доніс Децію про новоявленого єретика. Як би не умовляв його правитель відректися від Христа, віруючий був непохитний. Він був підданий фізичним тортурам, навіть під час яких Хіоський великомученик продовжував славити Господа. Чоловікові відрізали язик, засудили до смерті через усічення голови. Після страти тлінне тіло бранця було кинуте на вулиці в знак зневаги, але Амоній, його друг за життя, поховав останки з почестями. Через деякий час мощі транспортували в Константинопольський храм святої Ірини.

Ісидор Прусський народився в забезпеченій родині католиків. Будучи досить юним він прийняв християнство і потай від батьків пішов відлюдником з дому. В одну зі своїх подорожей Святий відвідав давньоруський Ростов і вирішив залишитися там жити. Світлий час доби чоловік проводив на вулицях міста, а на ніч повертався в халупу, яку побудував з гілок і глини. За покірливе прийняття випробувань долі Ісидор отримав від Господа дар чудотворства і передбачення. У народі ж Ростовський Чудотворець отримав прізвисько Твердислов, тому як всі його передбачення точно збувалися. Зміг він передбачити і свою долю. Дізнавшись про швидку кончину Святий замкнувся в будинку, молячись і віддаючись сльозам. Незабаром він приймає безболісну смерть, і в цей момент на місто опустилася хвиля пахощів. Коли перехожий зайшов в хатину, побачив Твердислова лежачого на підлозі з руками, зчепленими на грудях. У цій же халупі він був похований. Надалі на цьому місці був побудований невеликий рукотворний храм. Вже до 16 століття він був замінений церквою з каменю. Мощі Ростовського провидця продовжували зцілювати людей навіть після його загибелі.

  Таюне опублікувала фотографію, на якій позує разом зі своїм чоловіком Олегом Винником

Звичаї святкування

На Сидора Бокогрія традиційно проводять посівні роботи. Особливу увагу приділяють розсаді огірків. Перед посадкою прийнято було читати молитви, щоб відлякати нечисті сили, підвищити врожайність овочів, культур. Крім цього господині робили змови на багатство і благополуччя будинку.

У перервах між роботою спостерігали за поведінкою птахів — стрижі і ластівки, що ширяють високо в небі, говорять про наближення тепла. У молодих дівчат існувало цікаве повір’я — якщо вмитися парним молоком після того, як побачили політ ластівки, можна продовжити молодість і зберегти красу.