З цього дня починається Пилипівський або Різдвяний піст, який триває до 6 січня.

Гур’єв день — церковне, народне і християнське свято, яке відзначають 28 листопада (15 листопада за старим календарем). Віруючі вважають, що саме в цей день Гурій зустрічає зиму, а також захищає їх від усіх нечистих духів і сил зла, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Історія цього свята відноситься до 3 і 4 століття н.е. Виходячи з переказів, християни Гурій і Самон змушені були в роки влади імператора Діоклетіана покинути своє рідне місто, а потім і зовсім потрапили в полон за те, що були прихильниками християнства. Їх піддали довгим і болісним тортурам, змушуючи прийняти язичницьких богів і віру. Однак, чоловіки незважаючи на всі тортури, не звернулися в язичництво, за що були страчені.

Диякон Авів піддався гонінням за свою віру при імператорі Люцінії. Дізнавшись про те, що він є прихильником християнства, його спіймали і доставили на суд, де змушували прийняти віру язичницьких богів. Авів відмовився робити це. За що був спалений на багатті. Був похований своїми родичами в тій же могилі, що і Гурій з Самоном.

Традиції та обряди

Заведено вважати Гур’єв день часом, коли нечисть, злякавшись холодів, зникає до настання тепла. За легендами, в цей день по студеній землі скаче кінь, проганяючи всю злу силу і нечисть.

Саме коням приділяється пильна увага і турбота в Гур’єв день. Вважається, що, якщо коні голосно іржуть, то в цій родині завжди буде багато добра і достатку. Народженим і іменинникам на день Гурія заведено дарувати овес і сіно. За легендами, той хто зробив такий подарунок — сам буде щасливий і мати достаток весь наступний рік.

  3 червня — Оленин день: історія, традиції та прикмети

Ще однією традицією на це свято вважалося читання молитов перед іконами Святого Гурія. Люди молилися до нього, просячи позбавити їх зубних болів.

У повір’ях заведено вважати, що Гурій — захисник сім’ї і дружин, постраждалих від гніту чоловіків. Тому жінки молилися цьому святому, просячи допомоги в зміцненні і збереженні сім’ї.

Прикмети

На це свято віруючі звертають увагу на багато народних прикмет.

Прикмети на погоду

  • Якщо до цього дня випало багато снігу, то розтане він тільки навесні.
  • Якщо 28 листопада заметіль або сильний вітер, то негода триватиме до середини грудня.
  • Рясний снігопад же обіцяє сприятливий урожай в наступаючому році.
  • Так само звертають увагу на хмари. Хмари, які високо пливуть, обіцяють ясні і досить теплі дні. А низькі хмари обіцяють негоду і опади.
  • Якщо на Гур’єв день погода видалася похмура, але водночас досить тепла, то навесні очікуються негоди.
  • Якщо люди бачили, що горобці пухом починають утеплювати свої гнізда, значить бути холоду протягом тижня.
  • Червоне сонце на сході віщувало хуртовини протягом усього дня.

Інші прикмети

  • У День Гурія заведено відвідувати баню. У народі вірять, що в цей день потрібно гарненько попаритися і скупатися. Це обіцяє людині здоров’я на весь рік.
  • Особливим добрим знаком на це свято вважається іржання коня. Воно віщує достаток і здоров’я сім’ї.

Гур’єв день — це церковне християнське свято. У православних людей починається Великий різдвяний сорокаденний піст. Віруючі дотримуються обмежень в їжі, розвагах і приділяють майже весь час роботі і читанню молитов.