З цього дня починається Пилипівський або Різдвяний піст, який триває до 6 січня.

Гур’єв день — церковне, народне і християнське свято, яке відзначають 28 листопада (15 листопада за старим календарем). Віруючі вважають, що саме в цей день Гурій зустрічає зиму, а також захищає їх від усіх нечистих духів і сил зла, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Історія цього свята відноситься до 3 і 4 століття н.е. Виходячи з переказів, християни Гурій і Самон змушені були в роки влади імператора Діоклетіана покинути своє рідне місто, а потім і зовсім потрапили в полон за те, що були прихильниками християнства. Їх піддали довгим і болісним тортурам, змушуючи прийняти язичницьких богів і віру. Однак, чоловіки незважаючи на всі тортури, не звернулися в язичництво, за що були страчені.

Диякон Авів піддався гонінням за свою віру при імператорі Люцінії. Дізнавшись про те, що він є прихильником християнства, його спіймали і доставили на суд, де змушували прийняти віру язичницьких богів. Авів відмовився робити це. За що був спалений на багатті. Був похований своїми родичами в тій же могилі, що і Гурій з Самоном.

Традиції та обряди

Заведено вважати Гур’єв день часом, коли нечисть, злякавшись холодів, зникає до настання тепла. За легендами, в цей день по студеній землі скаче кінь, проганяючи всю злу силу і нечисть.

Саме коням приділяється пильна увага і турбота в Гур’єв день. Вважається, що, якщо коні голосно іржуть, то в цій родині завжди буде багато добра і достатку. Народженим і іменинникам на день Гурія заведено дарувати овес і сіно. За легендами, той хто зробив такий подарунок — сам буде щасливий і мати достаток весь наступний рік.

  Кейт Міддлтон кардинально змінює свій стиль

Ще однією традицією на це свято вважалося читання молитов перед іконами Святого Гурія. Люди молилися до нього, просячи позбавити їх зубних болів.

У повір’ях заведено вважати, що Гурій — захисник сім’ї і дружин, постраждалих від гніту чоловіків. Тому жінки молилися цьому святому, просячи допомоги в зміцненні і збереженні сім’ї.

Прикмети

На це свято віруючі звертають увагу на багато народних прикмет.

Прикмети на погоду

  • Якщо до цього дня випало багато снігу, то розтане він тільки навесні.
  • Якщо 28 листопада заметіль або сильний вітер, то негода триватиме до середини грудня.
  • Рясний снігопад же обіцяє сприятливий урожай в наступаючому році.
  • Так само звертають увагу на хмари. Хмари, які високо пливуть, обіцяють ясні і досить теплі дні. А низькі хмари обіцяють негоду і опади.
  • Якщо на Гур’єв день погода видалася похмура, але водночас досить тепла, то навесні очікуються негоди.
  • Якщо люди бачили, що горобці пухом починають утеплювати свої гнізда, значить бути холоду протягом тижня.
  • Червоне сонце на сході віщувало хуртовини протягом усього дня.

Інші прикмети

  • У День Гурія заведено відвідувати баню. У народі вірять, що в цей день потрібно гарненько попаритися і скупатися. Це обіцяє людині здоров’я на весь рік.
  • Особливим добрим знаком на це свято вважається іржання коня. Воно віщує достаток і здоров’я сім’ї.

Гур’єв день — це церковне християнське свято. У православних людей починається Великий різдвяний сорокаденний піст. Віруючі дотримуються обмежень в їжі, розвагах і приділяють майже весь час роботі і читанню молитов.