Пророк Агей наставляє на правильний шлях і нагороджує за працьовитість.

Народне свято день Агея відзначається 29 грудня 2019 року (за старим стилем — 16 грудня). В церковному календарі це дата вшанування пам’яті святого старозавітного пророка Агея. У народі його прозвали Інісієм (Іній Сій), так по інею цього дня судили про погоду на найближчий час, інформує Ukr.Media.

Історія

В біблійних сказаннях інформації про пророка Агея практично не збереглося. Достеменно відомо, що він був 10-м з 12 малих пророків і проживав у VI столітті до н.е. у часи царювання Дарія Гістаспа.

Він був відомий своїми сміливими пророцтвами щодо іудейського царя Зоровавеля і первосвященика Ісуса. Агей показував їх бездіяльність, а також закликав до реставрування та добудови Єрусалимського храму.

Традиції та обряди

Пророка Агея вважають покровителем чистої людської душі. Їй заведено допомогти піднестися в небесний світ. Для цього після смерті людини закривають усі дзеркала, щоб душа в полон не потрапила, і відкривають вікна, двері, щоб вона змогла вибратися назовні. У цей день заведено молитися пророку Агею про всіх нещодавно похованих родичів. Якщо в родині з’явився новонароджений, то необхідно прийти в церкву і поставити свічку за здоров’я дитини. У молитві також вважається обов’язковим попросити Агея про збереження чистоти душі немовляти і про скерування її на істинний шлях.

Триває підготовка до новорічних свят. Жінки готують холодці, солодощі для колядників, а чоловіки варять пиво.

Традиційно в цей день ворожать на погоду. Для цього розпалюють багаття і кидають у нього снігових чоловічків. Якщо вогонь швидко згасає, значить, буде ясна погода протягом усіх Святок.

Прикмети

  • Якщо дерева і будинки закувало інеєм, то погода на Святки буде теплою.
  • Якщо в цей день стоїть холод, то зима буде лютою.
  • Якщо сніг впритул біля парканів лежить і вітер гуляє, то чекайте голодного літа (неврожайного).
  • Якщо скло покрили розписні візерунки, то мороз протримається ще 20 днів.
  • День Агея показує погоду на квітень.
  У театрі імені Заньковецької поставили «Я, “Побєда” і Берлін» Андрія Кузьменка