Актуальні новини

3 березня – день Ярила Вівсяника – Бога весняного сонця:обряди, традиції та прикмети

Навіщо сьогодні пригощають вівсяним печивом?

3 березня давні слов'яни шанували Ярила – Бога весняного сонця, молодого пристрасті і родючості. У народному календарі дата отримала назву день Ярила Вівсяника, інформує .

Хто такий Ярило?

Ярило був сином Велеса (Бога трьох світів) і Діви Додоли (Богині небесної вологи). Колись Велес сильно покохав красуню Діву Додолу, але вона вибрала Перуна Громовника. Велес тоді перетворився в чарівну конвалію. Діва Додола побачивши цю квітку, не втрималася і понюхала. Від цих несподіваних сильних почуттів з'явився Ярило.

Від матері він успадкував живий характер з привабливістю і став Богом пристрасті. Батько передав Ярилу свою чоловічу силу і здатність перевтілювання, завдяки якому він шанувався як покровитель вовків та інших диких тварин.

Обряди й традиції цього дня

У народі казали, що сьогодні сам Бог родючості Ярило за борону з сохою береться, перевіряє, чи готові вони до нового весняного сезону. Так що з цього дня додавалося роботи у ковалів, люди несли їм ремонтувати сільськогосподарський інструмент.

Ви також від традицій не відступайте, перевірте 3 березня, чи все в порядку перед наступаючим дачним сезоном? Може треба щось відремонтувати або купити нове?

Пригостіть сьогодні знайомих і близьких вівсяним печивом

Слов'яни вірили, що 3 березня Ярило оголошує справжній прихід весни, а допомагає йому в цьому маленька пташка-вівсянка. Її на Русі шанували як вісницю тепла. Ярило пташці наказував, що прийшла пора починати співати. Ось вона своїм веселим цвіріньканням і сповіщала про прихід весни.

Прославляючи Ярилу, пташку-вівсянку і весну господині за традицією в цей день пекли вівсянички (це пиріжки, тісто для яких заводиться на вівсяному борошні) або печиво вівсяне. Випічкою цією належить нагодувати домочадців, друзів і сусідів пригостити, і на вулиці пташкам покришити.

  Євтихій Тихий 6 вересня: історія, традиції та прикмети свята

Якщо у жінки не виходить завагітніти, їй потрібно 3 березня попросити в борг вівсяну муку у сусідки, у якої багато дітей. З цього борошна спекти булочки, з'їсти разом з чоловіком, а крихти розкидати у дворі для птахів. За народним повір'ями, чим більше пернатих на крихти слетится, тим вищий шанс у пари стати батьками.

Наші предки до печива, як і до хліба, ставилися з особливою повагою:

Часто воно виступало в якості обрядових дарів. Печивом пригощали гостей і родичів на сімейних урочистостях (весілля, хрестини, іменини).

Використовували печиво і як оберіг (брали з собою у далеку дорогу, клали в колиску немовляти).

Печиво у вигляді птахів або тварин виступало як «жертовне» (його підкладали покійникові в домовину або залишали на полях для майбутнього гарного врожаю).

Вівсяне печиво ще й дуже корисне. У ньому міститься високий відсоток клітковини, яка поглинає шкідливий холестерин і виводить його, тим самим сприяє очищенню організму.

Так що слідуйте сьогодні стародавнім традиціям, напечіть печива вівсяного і почастуєте не тільки родину, але й самотню літню сусідку, колег на роботі, батькам відвезіть до чаю і навіть подайте милостиню жебракові.

Щедро ділячись з іншими приготовленою випічкою, ви тим самим в свій будинок залучите щастя, тепло, затишок, достаток і благополуччя.

Хочемо запропонувати вам трохи відійти від традиційної подачі вівсяного печива з чаєм, кавою, медом або джемом. Спробуйте його в несподіваних поєднаннях з крем-супами, сирами і малосольною червоною рибкою (лосось, сьомга, форель). Ви здивуєтеся, наскільки це смачно!

Народні прикмети

У ніч на 3 березня поспостерігайте за небом. Якщо зірки рідкісні – днем чекайте завірюху і пургу; багато зірочок блищить і мерехтить – буде дуже холодно. Місяць ясний віщує заметіль, а блідий – рясний снігопад.

  26 вересня — день Корнилія: історія, традиції та прикмети свята

Якщо сьогодні густий туман, значить, літо очікується непогідне.

Підпишіться на новини «UkrMedia» в або .

Залишити відповідь