Максимів день прийнято в народі відзначати 3 лютого. Це християнське свято, присвячене святому праведнику Максиму. Через те, що він приїхав з Греції, отримав прізвисько Грек. У народі його називали Утішителем. У церковних традиціях, цей святий був заступником сиріт і вдів. Він допомагав простій людині в бідах. По суті, це свято було днем подяки кожній отриманій допомозі. Потрібно було добрим словом згадати всіх, хто допомагав сім’ї або людині конкретно, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Максим Грек був перекладачем Святого Письма на церковно-слов’янську мову. Народився в кінці 15-го століття в родині багатого сановника на території нинішньої Албанії. Завдяки високому становищу сім’ї він отримав прекрасну освіту. Багато подорожував. Дізнавався країни, мови, людей, науки.

Довгий час Максим займався вивченням сувоїв і листів в монастирі в святому місці на горі Афон. Для цього прийняв сан інока при монастирі. У зв’язку з проханням Константинопольського Патріарха потрапив до Москви, де займався перекладом псалтиря та інших грецьких текстів на церковно-слов’янську мову.

Через складність церковно-слов’янської мови виникали непорозуміння і помилки в текстах, але Святий виявляв старанність. Його праця була високо оцінена московським митрополитом Варлаамом.

Все змінилося з моменту приходу нового московського митрополита Данила. Не бажання повністю підкоряться волі патріарха і займатися перекладом старовинних рукописів розкольників посіяло ворожнечу між грецькою і російською церквою. Основне горе спіткало святого, коли він заступився за дружину Великого князя. Останній хотів розірвати сімейний союз через те, що вона не могла мати дітей. Святий дорікнув князя в тому, що він піддається тваринним пристрастям. Він написав князю листа, в якому викладав церковний погляд на поведінку монарших осіб, які помазаники Божі над людьми православними. Це висловлювання призвело в лють великого московського князя, який повелів засудити до ув’язнення святого Максима в темницю. Тут же в провину вченого праведника поставили не точності перекладу тих текстів, які були ним виконані.

  13 серпня — день пам'яті праведного Євдокима: історія, традиції та прикмети свята

Багато настраждався Максим в ті роки. Але в своєму ув’язненні він бачив милість Божу. За переказами, до нього з’явився Ангел і повелів терпіти, бо цими стражданнями він від вічних мук позбудеться.

6 років провів у в’язниці Святий Максим Грек. На нього наклали церковну заборону, і він був засланий в Твер, де проживав під наглядом місцевого єпископа. Максим продовжив роботу над Святими Писаннями, невпинно переводячи їх на слов’янську мову. Написав кілька власних робіт з духовної освіти.

Подібний стан тривав 20 років. Потім заборону зняли, і Максим Грек оселився в Троїце-Сергієвій лаврі, де і був прибраний до Престолу Божого 3 лютого 1556 року. Похований там же в Лаврі.

Історія чудотворення біля місця його упокоєння обширна. Багато людей одужує від небезпечних недуг, у деяких припиняються життєві проблеми. За життя Святий нікому не відмовляв у допомозі. Продовжує допомагати і після смерті.

Традиції та обряди

На це свято прийнято було вирушати до церкви. Святого просять про мир і злагоду у родині, про захист невинно постраждалих, про заступництво для вдів і сиріт. Вважалося, що щира молитва за ближнього відіб’ється благотворно на його житті і все у нього буде добре.

Склалася традиція, що в цей день подружжя виходило у двір свого будинку, струшували росу з дерева, і тримаючись за руки говорили змову на міцну сім’ю. Потім підносили молитви Святому заступнику Максиму.

За наявності нерозв’язної проблеми, треба було відправиться в найближчий ліс і березі, яка сподобалася, розповісти про свою біду. По дорозі назад обов’язково знаходилося рішення.

Потрібно було не відмовляти в допомозі ближньому в цей день. Не можна було вимовляти лайливі слова в будинку, лаятися або лихословити.

  Алсу опублікувала нове фото з підрослими дочками

Господині пекли пишні пироги, використовуючи різні начинки:

  • яйце;
  • гриби;
  • яловичину;
  • рибу;
  • ягоди.

Пригощати такими пирогами треба було всякого. І близьку людину і далеку. І багатого, і жебрака. Ніхто не повинен був залишатися голодним у свято преподобного Максима Грека.

Прикмети

  • Головні прикмети свята пов’язані з погодою. Народні свята тісно пов’язували початок лютого і метеорологічні спостереження про майбутню весну. Чисте і ясне небо на Максимів день — урожай буде поганий, а морозна погода триватиме ще довго. Про це ж говорила ясна зоря.
  • Вночі, якщо місяць просвічувався крізь хмари на небі, урожай буде добрим і світлиця повною буде.
  • Побачити в чистому полі зайців — до рясних снігопадів. Добра прикмета, якщо на Максимів день не відбулася запланована зустріч.

Підписуйтесь на новини «UkrMedia» в Google.