30 березня — Олексій Теплий: історія, традиції та прикмети свята. Забороняється в цей день відправлятися в далеку дорогу, інакше вона буде нещасливою.

Олексій Теплий випадає на 30 березня. У православ’ї цей день присвячений спогаду про Божого Сина — Святого Олексія. Така назва пішла через те, що вода нагрівалася і ставала теплішою саме в цей день. Це свято воістину вважається християнським і народним, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Місцем народження Олексія є Рим. Одного разу після власного весільного торжества він вирішив покинути батьківський будинок і залишити свою дружину. Почав життя, присвячене служінню Богу і відправився на схід.

Олексій проводив всі свої дні в молитві. Проживаючи біля храму Пресвятої Богородиці він, на паперті, просив милостиню протягом близько 20 років. Всі отримані гроші віддавав нужденним. Через деякий час люди нарекли його людиною Божою, тим самим Олексій отримав повагу народу.

Після Едесси він повернувся знову в Рим і просив житла в будинку своїх батьків. Ті залишили його як блаженного, бо не впізнали в ньому свого сина. У будинку батьків він дивився за козами і жив у хліві, не визнавав ніякої їжі крім води з хлібом. Смерть наздогнала Олексія через 17 років, залишивши великий лист, після прочитання якого мати і дружина дізналися, ким він був насправді.

Традиції та обряди

  • Всі православні церкви проводять богослужіння. Люди, що займаються сільським господарством, просили про багатий врожай і теплу погоду.
  • У це свято особливу повагу отримувало дерево — береза, яка символізує мир, чистоту і гармонію. На Олексія Теплого збирали з них сік, а так само варили мед, додаючи в нього різні прянощі, який за повір’ями додавав сили. Місцеві знахарі використовували березові бруньки для приготування лікарських засобів, які допомагають при ревматизмі, і бальзамів, які загоюють будь-які рани.
  • На 30 березня швидко танув сніг і утворювалися струмки талої води, по яких маленькі діти запускали саморобні кораблики, а жінки набирали цю воду для прання і миття голови. Чоловіки на це свято відкривали мисливський і рибальський сезон. За вечерею всі члени сім’ї відзначали закінчення зими.
  • У певних областях влаштовували змагання між гусьми, і птах, який програвав, ставав коронною стравою на вечірньому столі.
  • На Олексія Теплого починалася підготовка до посівного сезону, ремонтувалася пошкоджена техніка, картоплю виносили для пророщування перед посівом, також поля засівали вівсом і ячменем.
  Нейромережа осучаснила стрічки братів Люм'єр, додавши їм кольору та збільшивши частоту кадрів

Прикмети

  • У цей день люди не сідали в сани, бо боялися втратити своє щастя. Якщо вдень була тепла погода, то восени потрібно чекати багатий урожай. Про гарний врожай свідчать великі струмки талої води.
  • Якщо не було видно шпаків, то можна чекати негоду. Якщо в небі дикі гуси, то можна чекати сніг незабаром.
  • Якщо в будинку маленька дитина, то не можна давати хліб, сіль в борг, можна разом з ними віддати щасливу долю малюка.