У цей день ні в якому разі не можна лихословити, навіть жартома, навіть ненароком.

28 грудня (за Юліанським календарем — 15 грудня) православні християни звершують пам’ять Трифона Печенізького, преподобного і засновника Печенізького чоловічого монастиря, просвітителя саамів. Починаючи з 2003 року за рішенням і з благословення Алексія другого, Патріарха всієї Русі, в цей же день встановлено Собор Кольських святих на честь праведників, історично пов’язаних із землями Кольського повіту, інформує Ukr.Media.

У народі дата отримала спрощену назву день Трифона.

Історія життя святого

Митрофан народився на Новгородщині в місті Торжок у родині скромного священника. З молодих років юнак відрізнявся від однолітків воістину богатирським здоров’ям і сильним духом, тому у свідомому віці він опинився на службі в одного з місцевих бояр. Після цього Митрофан вступив на військову службу і завдяки своїй безглуздій, неприборканій вдачі став ватажком невеликого розбійного угруповання. Повідомляється що в стані люті він одного разу вбив кохану дівчину, після чого в стані глибокого каяття пішов на Кольський півострів.

Поневіряння в холодних лісах тривали майже 5 років; сам Митрофан неодноразово перебував на межі життя і смерті, змучивши свій організм голодом. В один із днів він зустрівся на півночі з архімандритом Феодоритом, який прийшов на півострів заради вивчення місцевих племен саамів. Час, проведений разом зі знайденим другом, не пройшов дарма. За цей час Митрофан вивчив мову лопарів і вирішив відправитися наодинці на землі поблизу річки Печенги, щоб нести свою проповідь. Однак розумом він усвідомлював, що для звершення Божественної місії необхідні ресурси і люди, тому попросивши допомоги у Феодорита він пішов в Новгород до митрополита Макарія. Після візиту до Верховного владики праведники поверталися на північ вже з церковним начинням, книгами і будівельниками. Супроводжував першопрохідців у нелегкому шляху ієромонах Ілля.

  "Сльози наверталися!" Подруга Алли Мазур розповіла про її боротьбу із захворюванням

У 1532 році Митрофан заснував Свято-Троїцький монастир, де прийняв чернечий постриг з новим ім’ям Трифон. Його соратник Феодорит був наставником довколишнього Кольського монастиря. В один з голодних років його братія, обурена станом справ, побила архімандрита і вигнала за межі храму, а потім вирушила до Трифона. Той боячись загрози, яка виходить від віруючих, пішов у тривале поневіряння, живучи на мізерну милостиню і примудряючись частину з пожертвувань відправляти в Свято-Троїцький монастир. В цей час братія, що залишилася одна, самовільно перенесла церкву на берег Печенги — місце, зручне у першу чергу для торгівлі. Лише через 8 років ігумен повернувся, щоб приборкати побратимів. Послушники ж стали бачити в ньому захисника від утисків, наставника у вірі.

У віці 88 років Трифон помер, за деякий час до смерті передбачивши руйнування обителі. У 1859 році на місто напали свейські фіни, що розорили храм. Самі ченці, службовці при церкві, з покірністю прийняли смерть від рук безбожників.

Традиції та прикмети дати

Народні повір’я свідчать, що напередодні дня Трифона вся нечиста сила втрачає силу, поступово здається. Перемогти злих духів допомагають промені сонця, що з’являються в період між холоднечами. Для того, щоб надати їм сил, господині виносили з хати вугілля і сипали його на сніг біля ґанку, розтоплюючи сніг.

Дівчата за звичаєм спостерігають за погодою за вікном. За довгі роки життя їм вдалося примітити багато знамень, пов’язаних зі святковою датою:

  • Вітер дме з північного боку — холоди затягнуться;
  • Гладкий, рівний покрив снігу на полях обіцяє неврожайний рік;
  • Дерева видають специфічний звук тріскотіння — до холоднечі;
  • Морозний, засніжений ранок говорить про високий урожай злаків по осені.
  Хто вона, ймовірна дружина Віталія Козловського?