30 червня – Мануйло і Савелій: історія, традиції та прикмети свята. За легендою, в цей день нечиста сила до будинків підходить, намагається обдурити і заманити людину.

Мануйло і Савелій — це церковне свято, яке відзначається щороку 30 червня. У цей день прийнято згадувати про життя трьох братів — Мануїла, Савела і Ісмаїла. Саме в цей день сонце довго не сідає, а природа починає активно вирощувати рослинність і цвісти. За часів Стародавньої Русі в цей день відбувалися ярмарки і гуляння на честь язичницького бога сонця Ярила. Тому 30 червня об’єднується в два свята — церковне (Мануїла і Савелія) і народне (ярилки), інформує Ukr.Media.

Історія свята

Три брати були перси за походженням. Вони росли у родині, де мати вірила в Ісуса Христа, а батько був язичником. Коли діти виросли, вони проявили бажання пов’язати своє життя з військовою сферою, після чого і вирушили з візитом до імператора Юліана.

Імператор тепло їх прийняв, але швидко розчарувався, коли брати відмовилися брати участь в язичницькому обряді жертвопринесення, так як виховувалися у вірі матері. В якості покарання їх підвісили, побили, встромили в тіла спиці і цвяхи, а після болісних тортур відрубали голову. Тіла повинні були спалити, але раптовий землетрус спровокував розкол в землі, де і пропали тіла. Через довгих двох днів молитви тіла братів з’явилися з-під землі.

У стародавні часи в цей день шанували великого язичницького бога Сонця. День був несприятливим, так як говорили, що 30 червня вільно гуляє нечисть. Вона могла прикинутися домашньою твариною, щоб господарі забрали її додому. У будинку старої Маніхи і її дочки Маньї різко зіпсувався урожай, здохла худоба і мало не згорів будинок. Так як вони жили поруч з лісом, стара подумала, що це лісовик зловтішається. Вони з дочкою вирішили провести обряд відкупу і захисту від злих сил. Потрібно було зварити зілля з магічних трав: одні росли в лісі, а інші — біля річки. Головною умовою було не звертати уваги на потойбічні звуки, які можуть бути схожі на поклики родичів. Мати вирушила на пошуки в ліс, а дочка — до річки. Через те, що молода дівчина звернула увагу на духа свого загиблого коханого, обидві були у владі лісовика. Відтоді в цей день Маніха заманює людей в ліс, щоб принести їх в жертву лісовику, а Манья топить людей, ваблячи їх красою білого латаття біля берега.

  ЄС закликає владу України розслідувати пожежу "Інтера"

Традиції та обряди

Традиції має тільки народна частина свята. Щоб відігнати лісовика, прийнято влаштовувати ярмарки і гуляння. Біля водойм необхідно розвести багаття і готувати різні страви з яєць. Після приготування яєць вже в будинку влаштовувалася вечеря на всю сім’ю.

Не можна сперечатися і лаятися — чорт буде радіти. А також відганяти домашніх тварин і ображати їх, інакше в них може вселитися чорт.

У цей день над землею з’являються тумани, які називають злими в простолюдді. В них людина може розглянути свого знайомого або померлого родича. Не можна у жодному разі слідувати за баченням, інакше дороги назад не буде ніколи. Зазвичай, після відходу в такий туман люди пропадали безвісти і більше ніколи не з’являлися в рідному краю.

Якщо біля будинку ви побачите білу корову, її категорично заборонено пускати у двір. Нечисть перетворюється на домашню худобу і намагається пробратися в хату, щоб внести разом з собою купу неприємностей. Хто пустить тварину у двір, того чекає велике нещастя весь рік.

Заборонено давати гроші в борг, інакше крім грошей можна віддати все своє багатство і достаток. Також не можна давати в використання предмети, які дають вогонь чужій людині. З вогнем з будинку піде все живе, починаючи від домашніх тварин і закінчуючи членами родини.

Дітей не можна пускати на водойму. А під час приготування їжі біля річки у жодному разі не можна рвати латаття. Це може стати причиною утоплення.

У цей день гуляє нечисть, і тому людям можуть здаватися різні дивні і містичні речі. Після незвичайного бачення потрібно перехреститися і прочитати молитву «Отче наш», щоб Бог захистив вас від злих духів і заспокоїв розум.

  MONATIK вперше розсекретив імена своїх синів

Прикмети

Прикмети цього свята пов’язані з погодними умовами на найближчі дні і з урожаєм:

  • Якщо з самого ранку на вулиці дуже душно, то день буде непогожим.
  • До погіршення погоди свідчить багряний захід.
  • Веселка в небі означає до поліпшення погодних умов в найближчі дні.
  • Побачити дивний місяць червоного кольору — до дощу.
  • Якщо латаття ховається, то скоро бути дощу. Якщо дощ буде сильним, то зима буде сніжна.
  • Якщо з’явилася гроза, але без дощу, то урожай буде щедрим.