30 червня – Мануйло і Савелій: історія, традиції та прикмети свята. За легендою, в цей день нечиста сила до будинків підходить, намагається обдурити і заманити людину.

Мануйло і Савелій — це церковне свято, яке відзначається щороку 30 червня. У цей день прийнято згадувати про життя трьох братів — Мануїла, Савела і Ісмаїла. Саме в цей день сонце довго не сідає, а природа починає активно вирощувати рослинність і цвісти. За часів Стародавньої Русі в цей день відбувалися ярмарки і гуляння на честь язичницького бога сонця Ярила. Тому 30 червня об’єднується в два свята — церковне (Мануїла і Савелія) і народне (ярилки), інформує Ukr.Media.

Історія свята

Три брати були перси за походженням. Вони росли у родині, де мати вірила в Ісуса Христа, а батько був язичником. Коли діти виросли, вони проявили бажання пов’язати своє життя з військовою сферою, після чого і вирушили з візитом до імператора Юліана.

Імператор тепло їх прийняв, але швидко розчарувався, коли брати відмовилися брати участь в язичницькому обряді жертвопринесення, так як виховувалися у вірі матері. В якості покарання їх підвісили, побили, встромили в тіла спиці і цвяхи, а після болісних тортур відрубали голову. Тіла повинні були спалити, але раптовий землетрус спровокував розкол в землі, де і пропали тіла. Через довгих двох днів молитви тіла братів з’явилися з-під землі.

У стародавні часи в цей день шанували великого язичницького бога Сонця. День був несприятливим, так як говорили, що 30 червня вільно гуляє нечисть. Вона могла прикинутися домашньою твариною, щоб господарі забрали її додому. У будинку старої Маніхи і її дочки Маньї різко зіпсувався урожай, здохла худоба і мало не згорів будинок. Так як вони жили поруч з лісом, стара подумала, що це лісовик зловтішається. Вони з дочкою вирішили провести обряд відкупу і захисту від злих сил. Потрібно було зварити зілля з магічних трав: одні росли в лісі, а інші — біля річки. Головною умовою було не звертати уваги на потойбічні звуки, які можуть бути схожі на поклики родичів. Мати вирушила на пошуки в ліс, а дочка — до річки. Через те, що молода дівчина звернула увагу на духа свого загиблого коханого, обидві були у владі лісовика. Відтоді в цей день Маніха заманює людей в ліс, щоб принести їх в жертву лісовику, а Манья топить людей, ваблячи їх красою білого латаття біля берега.

  «Носоріг» Олега Сенцова отримав Гран-прі кінофестивалю у Польщі

Традиції та обряди

Традиції має тільки народна частина свята. Щоб відігнати лісовика, прийнято влаштовувати ярмарки і гуляння. Біля водойм необхідно розвести багаття і готувати різні страви з яєць. Після приготування яєць вже в будинку влаштовувалася вечеря на всю сім’ю.

Не можна сперечатися і лаятися — чорт буде радіти. А також відганяти домашніх тварин і ображати їх, інакше в них може вселитися чорт.

У цей день над землею з’являються тумани, які називають злими в простолюдді. В них людина може розглянути свого знайомого або померлого родича. Не можна у жодному разі слідувати за баченням, інакше дороги назад не буде ніколи. Зазвичай, після відходу в такий туман люди пропадали безвісти і більше ніколи не з’являлися в рідному краю.

Якщо біля будинку ви побачите білу корову, її категорично заборонено пускати у двір. Нечисть перетворюється на домашню худобу і намагається пробратися в хату, щоб внести разом з собою купу неприємностей. Хто пустить тварину у двір, того чекає велике нещастя весь рік.

Заборонено давати гроші в борг, інакше крім грошей можна віддати все своє багатство і достаток. Також не можна давати в використання предмети, які дають вогонь чужій людині. З вогнем з будинку піде все живе, починаючи від домашніх тварин і закінчуючи членами родини.

Дітей не можна пускати на водойму. А під час приготування їжі біля річки у жодному разі не можна рвати латаття. Це може стати причиною утоплення.

У цей день гуляє нечисть, і тому людям можуть здаватися різні дивні і містичні речі. Після незвичайного бачення потрібно перехреститися і прочитати молитву «Отче наш», щоб Бог захистив вас від злих духів і заспокоїв розум.

  Дан Балан у себе в соцмережі виклав ніжний знімок з Тіною Кароль

Прикмети

Прикмети цього свята пов’язані з погодними умовами на найближчі дні і з урожаєм:

  • Якщо з самого ранку на вулиці дуже душно, то день буде непогожим.
  • До погіршення погоди свідчить багряний захід.
  • Веселка в небі означає до поліпшення погодних умов в найближчі дні.
  • Побачити дивний місяць червоного кольору — до дощу.
  • Якщо латаття ховається, то скоро бути дощу. Якщо дощ буде сильним, то зима буде сніжна.
  • Якщо з’явилася гроза, але без дощу, то урожай буде щедрим.